چرا نباید شب ها برنج و ماکارونی بخوریم؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، وب سایت فرارو: آیا متخصصان تغذیه توصیه می نمایند شب ها ماکارونی و برنج بخورید؟ مباحث زیادی پیرامون داشتن چنین وعده های غذایی برای شام وجود ندارد. با این حال، همه این ها به شرایط هر فرد بستگی دارد. در این مقاله، درباره این مبحث بیشتر شرح خواهیم داد.

چرا نباید شب ها برنج و ماکارونی بخوریم؟

یک اعتقاد رایج در بین افراد جامعه در خصوص تغذیه این است که خوردن ماکارونی یا برنج در شب ایده خوبی نیست، زیرا باعث افزایش وزن می گردد یا این که برای سلامتی بد است. حقیقت این است که این غذا ها را می توان در هر ساعت از روز میل کرد، تنهابا در نظر دریافت آنچه امروز می خواهیم با شما در این مطلب به اشتراک بگذاریم.

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که این غذا ها سرشار از انرژی هستند؛ بنابراین، نقش آن ها تأمین انرژی و یاری به بازیابی بدن پس از ورزش است؛ بنابراین، این غذا ها باید برای این منظور استفاده شوند، سپس برای طعم دلپذیرشان خورده شوند.

در چه صورت می توانید شب ها ماکارونی و برنج بخورید؟

اگر در طول روز مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف ننموده اید و ورزش نموده اید (به خصوص بعد از ظهر)، ایده خوبی است که این غذا ها را در شب مصرف کنید. عملکرد اصلی آن ها یاری به بازیابی انرژی و توان فیزیکی بدن خواهد بود؛ بنابراین، آن ها به ساختن گلیکوژن ماهیچه و کبد یاری می کنند.

اگر آن ها را نخورید و صبح روز بعد ورزش شدید انجام دهید، خطر آسیب دیدگی عضلات افزایش می یابد؛ بنابراین، ضروری است قبل از انجام تمرینات با شدت زیاد، اطمینان حاصل کنید که سطح گلوکز و گلیکوژن ماهیچه مناسب است.

با این حال، اگر می خواهید وزن خود را کم کنید، یک راهکار این است که کربوهیدرات ها را از شام خود حذف کنید و در طول روز نیز زمانی که ناشتا هستید ورزش کنید. اما اگر ورزش صبحگاهی انجام دهید باید از شدت تمرینات بکاهید تا خطرات و آسیب های احتمالی را به حداقل برسانید.

خوردن ماکارونی یا برنج در شب واکنش افزایش انرژی در بدن دارد و عمدتاً به ورزشکاران که تمرینات کاردیو (هوازی) انجام می دهند پیشنهاد می گردد. این افراد از خوردن این غذا ها سود زیادی خواهند برد. در واقع، این مواد در بدن به بخشی اساسی در بهبود عملکردشان تبدیل می شوند.

این ورزشکاران هنگام انجام تمرینات هوازی، گلیکوژن بیشتری مصرف می کنند در نتیجه قبل از مسابقه باید کربوهیدرات زیادی مصرف کنند. در این شرایط، رسوبات عضلانی و کبدی ابتدا در طی 24-48 ساعت خالی می شوند. سپس، آن ها مقدار زیادی از ذخایر را نگهداری می کنند و از فعالیت این مواد مغذی در فعالیت های فیزیکی استفاده می کنند.

این استراتژی ها معمولاً از نظر تمرینات قدرتی، دسته بندی وزنی یا ورزش های استقامتی غیر هوازی محبوب هستند. علاوه بر این، آن ها شامل مصرف مقادیر زیادی برنج و ماکارونی در وعده شام هستند.

در چه صورت نباید شب ها ماکارونی و برنج بخورید؟

افراد کم تحرکی که به طور منظم ورزش نمی کنند، کربوهیدرات ها در شب کارایی ندارند. آن ها ممکن است در اولین وعده های غذایی در روز، به خصوص برای کاهش اشتها اهمیت بیشتری داشته باشند.

با این حال، بهتر است از خوردن آن ها در شب پرهیز کنند و در عوض، پروتئین و سبزیجات مصرف کنند؛ بنابراین، شما باید وعده های غذایی بزرگی با چگالی کم انرژی مصرف کنید که برای شما این امکان را فراهم می اورد تا با شکمی سیر به رختخواب بروید و به طور مناسب استراحت کنید. اما این را به یاد داشته باشید که نباید حاوی گلوکز باشد و به عنوان گلیکوژن در بدن ذخیره نگردد.

با افزایش سن، داشتن کربوهیدرات ها در وعده های غذایی کمتر ضروری می گردد. در مقابل، برای جلوگیری از آسیب دیدگی و از بین رفتن ماهیچه ها، احتیاج به پروتئین افزایش می یابد.

به همین دلیل، ماکارونی و برنج، هم در شب و هم در هر ساعت از روز، به غذا های ثانویه یا به جامانده در رژیم غذایی بعد از پروتئین و چربی ها تبدیل می شوند.

مصرف برنج و ماکارونی برای افراد دیابتی چگونه است؟

در این حالت، ضروری است بیماران دیابت نوع 1 را از بیماران دیابت نوع 2 متمایز کنیم. در خصوص افراد دیابتی از نوع 1، ضروری است که آن ها برای کنترل منحنی گلوکز خون شان، یک وعده کربوهیدرات در شب مصرف کنند.

اما در خصوص حالت دوم، حذف مصرف کربوهیدرات ها از شام و حتی روز های خاص می تواند مثبت باشد. به این ترتیب، وزن بدن آن ها کاهش پیدا می نماید و کنترل گلوکز خون بهبود می بخشند و منجر به بهبود علائم بیماری و کاهش عوارض ناشی از آن می شوند.

نتیجه گیری

شما می توانید شب ها ماکارونی و برنج را بخورید تا زمانی که دلیل این مصرف مربوط به ورزش باشد. در خصوص افراد کم تحرک یا افرادی که می خواهند وزن کم کنند، بهترین کار کاهش مصرف کربوهیدرات ها در حد ممکن است.

ساده ترین راه در این مورد، عدم مصرف ماکارونی و برنج در وعده غذایی شبانه است، زیرا هنگام خواب کمتر دچار گرسنگی می شوید؛ بنابراین، کاهش کالری مصرفی قابل تحمل خواهد شد. این را در خاطر داشته باشید!

منبع: steptohealth

منبع: برترین ها

به "چرا نباید شب ها برنج و ماکارونی بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید شب ها برنج و ماکارونی بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید