شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس در مشهد برگزار می شود

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، خبرنگاران/خراسان رضوی تا کمتر از یک هفته دیگر، ده ها متخصص، فوق تخصص و جراح مغز و اعصاب از کشورهای مختلف جهان و ایران در مشهد گرد هم می آیند تا در شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس، آخرین دستاوردها، تحقیقات و درمان های بیماری ام اس را به اشتراک بگذارند.

شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس در مشهد برگزار می شود

بیماری ام اس، یک بیماری سلسله اعصاب مرکزی است که به خاطر نقص عملکرد سیستم ایمنی ایجاد می گردد و در آن، غلاف های میلین سلول های مغزی، آسیب می بینند و در نتیجه عملکرد این سلول ها دچار اختلال می گردد.

این بیماری انواع مختلفی دارد و در سال های اخیر در سراسر جهان رو به رشد بوده است اما هنوز درمان قطعی برای آن کشف نشده است.برخی از انواع این بیماری، منجر به اختلال متوسط یا شدید در عملکرد عضلات، اعصاب، بینایی و نیز خواب رفتگی، کرختی و نوعی فلج در اندام ها می گردد.

به گزارش وبلاگ آقای رضایی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشمندان ایرانی، سال هاست که در این زمینه به تحقیق و پژوهش مشغول هستند و آخرین نتایج تحقیقات دانشمندان ما و سایر کشورهای جهان، قرار است در کنگره ای که از 22 تا 24 آبان به همت انجمن ام اس ایران و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، انجمن مغز و اعصاب ایران و انجمن ام اس خراسان رضوی در مجموعه فرهنگی آموزشی سپید در بلوار خاقانی مشهد برگزار می گردد، مورد تبادل و اشتراک قرار گیرد.

دکتر پیام ساسان نژاد، دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس اظهار می کند: 300 مهمان از دانشگاه های سراسر کشور و نیز از کشورهای اروپایی، آمریکا و کشورهای خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس در کنگره حضور دارند که 40 نفر آنان را مهمانان خارجی تشکیل می دهند.

وی ادامه می دهد: آشنایی با داروهای جدید در بیماری ام اس، آشنایی با روش های تشخیصی تصویربرداری جدید در ام اس، مروری بر تازه های تشخیصی و درمان بیماری دویک NMOSD))، مروری بر تازه های تشخیصی و درمانی آنسفالیت های اتو ایمن، مروری بر اقدامات توانبخشی و باز توانی بیماران ام اس، مروری جدید بر تزریق داروی بوتولونیوم توکسین در اسپاستیسیته بیماران ام اس، مروری بر تازه های تشخیصی و درمانی ام اس بچه ها و مصاحبه پیرامون همکاری های تحقیقاتی بین دانشگاه های داخل و خارج کشور در این زمینه، از محورها و مباحث مهم کنگره شانزدهم می باشد.

دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس خاطرنشان می کند: از 158 مقاله رسیده به دبیرخانه کنگره، 58 مقاله به صورت سخنرانی و 80 مقاله نیز به شکل پوستر ارائه می گردد.

ساسان نژاد تأکید می کند: سخنرانان غالبا از فوق تخصص های این بیماری انتخاب شده اند تا آخرین اطلاعات و دستاوردهای علمی روز ایران و جهان، توسط آنان به کنگره ارائه گردد.

وی در خصوص مرکز جامع ام اس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز یادآور می گردد: بر اساس برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همه دانشگاه ها موظف شده اند این مرکز را راه اندازی کنند که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان یکی از پیشروان این برنامه، مرکز جامع ام اس ایجاد شده و خدمات تخصصی به بیماران ارائه می کند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه می دهد: قرار است یک پویانما برای معرفی این مرکز نیز به مهمانان کنگره ارائه گردد تا مهمانان با خدمات این مرکز در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و نیز خدمات و تلاش های انجمن ام اس خراسان رضوی و برنامه هایی که این انجمن برای اعضا و خانواده هایشان دارد، آشنایی بیشتری پیدا کنند.

وی با بیان اینکه 4500 بیمار در انجمن ام اس خراسان رضوی پرونده ثبت شده دارند می گوید: یک کارگاه آموزشی توجیهی برای پرستاران در جنب کنگره پیش بینی شده که مراقبت های ویژه این بیماری و نیز شیوه تزریقات داروها در آن برای شرکت کنندگان ارائه می گردد.

ساسان نژاد در خصوص وضعیت این بیماری در استان می گوید: بر اساس تحقیقات، کشورها به سه منطقه با شیوع کم، متوسط و بالا تقسیم می شوند که ما یعنی ایران در منطقه با شیوع متوسط قرار داریم و برخی استان ها دارای شیوع بیشتری نسبت به خراسان رضوی هستند.

دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس خاطرنشان می کند: مقالات ارائه شده در کنگره، علاوه بر درج در سیویلیکا و کنسرسیوم محتوای ملی، در کتابچه ای نیز منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

گفتنی است هشتمین کنگره بین المللی ام اس نیز در مشهد برگزار شده بود و این برای دومین بار است که افتخار میزبانی از استادان و صاحب نظران بیماری ام اس، نصیب دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن ام اس خراسان رضوی می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس در مشهد برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شانزدهمین کنگره بین المللی ام اس در مشهد برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید