فراوری داروی موثر در درمان آسم بچه ها به وسیله محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، خبرنگاران/خراسان رضوی محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیروز به تهیه و فراوری داروی موثر در درمان آسم بچه ها بر پایه گیاهی شدند.

فراوری داروی موثر در درمان آسم بچه ها به وسیله محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دکتر حمید آهنچیان اظهار کرد: این دارو که به شکل شربت و با نام تجاری z- cough فراوری شده و به ثبت اختراع هم رسیده است از موثرترین داروهای گیاهی در درمان سرفه بیماران آسماتیک به تعداد می رود.

دانشیار آلرژی و ایمونولوژی بچه ها دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه شربت گیاهی z- cough اثرات مثبتی برای بیماران آسم دارد، اسم کرد: با توجه به اثرات مثبتی که بعضی بیماران آسماتیک از داروهای گیاهی می گرفتند یک ارزیابی جامع در خصوص داروهای گیاهی در آسم انجام شد.

رئیس بخش آلرژی بچه ها بیمارستان اکبرمشهد توضیح داد: در فرایند تهیه و فراوری این دارو، تمام منابع طب سنتی ایران شامل قانون ابن سینا و ذخیره خوارزمشاهی و... در خصوص بیماری آسم(ربو) آنالیز شد و مقالات مربوط به طب گیاهی چینی و سایر کشورها هم مورد آنالیز نهاده شد؛ نسخه های مربوط به اطباءگیاهی قدیمی مشهد و داروهایی که به بچه ها مبتلا به آسم تجویز شده بود که بیش از 17 نوع گیاه مختلف است و برای فراوری این دارو مورد ارزیابی نهاده شد.

آهنچیان با بیان اینکه با هدایت اساتید این رشته از بین این منابع علمی موثرترین ها انتخاب شد و در یک کارآزمایی بالینی با کنترل دارونما به بچه ها آسماتیک پس از سرماخوردگی تجویز شد، گفت: این کارآزمایی خاتمه نامه تخصصی بچه ها دکتر اسما جاوید بود که به خوبی این طرح را به خاتمه رساند.

دانشیار آلرژی و ایمونولوژی بچه ها دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: با توجه به اثرات سودمند در کاهش سرفه ها شربت گیاهی ضد سرفه Z-cough، ثبت اختراع شده و پس از اخذ مجوزهای لازم به همت آقای دکتر عباس زجاجی که داروساز در زمینه داروهای گیاهی هستند فرموله و فراوری شد؛ این شربت خصوصا جهت بچه ها آسماتیک و سرفه های بدنبال سرماخوردگی های ویروسی موثر است.

آهنچیان بیان نمود: در خصوص سرفه های پس از کرونا مطالعه ای انجام نشده ولی می تواند جهت مطالعات آینده کاندیدای مناسبی باشد. این دارو در حال حاضر در بخش داروهای گیاهی داروخانه بیمارستان امام رضا در دسترس عموم واقع شده است و برای رنج سنی بالای 4 سال مورد استفاده قرار می گیرد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی خاطر نشان کرد: این شربت گیاهان دارویی با دز خیلی پایین به علاوه عسل برای بچه ها مفید است و تا به امروز هیچ عارضه ای برای این دارو ثبت نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فراوری داروی موثر در درمان آسم بچه ها به وسیله محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری داروی موثر در درمان آسم بچه ها به وسیله محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید