عادل الجبیر، غایب بزرگ بحرانی ترین روزهای عربستان کجاست؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، مردی که در بحران خودساخته سعودی ها با ایران مدام علیه جمهوری اسلامی جوسازی می کرد و در تنش بی سابقه با قطر هم به اتهام زنی علیه این کشور دست می زد، این روزها یعنی در بحرانی ترین روزهای آل سعود غایب بزرگ لقب گرفته است.

عادل الجبیر، غایب بزرگ بحرانی ترین روزهای عربستان کجاست؟

به گزارش تسنیم، از ابتدای بحران به وجود آمده به سبب ناپدید شدن جمال خاشقجی منتقد مشهور سعودی در کنسولگری این رژیم در استانبول در دوم اکتبر(10 مهر) تا کنون، رئیس دستگاه دیپلماسی سعودی یعنی عادل الجبیر هیچ واکنشی به این موضوع مهم نشان نداده با وجودی که کنسولگری سعودی در استانبول که این حادثه در آن اتفاق افتاده، وابسته به وزارت خارجه رژیم است.

عادل الجبیر کجاست؟ سئوالی است که ذهن خیلی از فعالان سیاسی و فعالان فضای مجازی را به خود مشغول نموده است، کسانی که از غیبت کامل وزیر خارجه سعودی از زمان شعله ور شدن آتش بحران بر سر ناپدید شدن جمال خاشقجی غافلگیر شده اند، این در حالی است که الجبیر هیچ فرصتی را برای اظهارنظر درباره مسائل حتی کوچک از دست نمی داد.

از روزی که سعود الفیصل کارکشته ترین دیپلمات و وزیر خارجه آل سعود درگذشت- مردی که حدود چهار دهه بر این کرسی تکیه زده بود- الجبیر به عنوان جانشین وی و کسی که بیشترین فعالیت را در اظهارنظرهای مطبوعاتی به ویژه در مورد بحران میان عربستان و قطر از خود نشان می داد، به شمار می رفت، اما طولی نکشید که بنا به تعبیر فعالان در فضای مجازی، الجبیر غایب شد به طوری که از هنگام بروز بحران به سبب ناپدید شدن خاشقجی منتقد مشهور سعودی در رسانه ها حضور ندارد، این در حالی است که این مسئله به یک مسئله جهانی تبدیل شده و رژیم سعودی هم به ترور وی متهم شده است.

نکته مهم دیگر اینکه آخرین توئیت الجبیر در صفحه رسمی اش به 24 سپتامبر گذشته(دوشنبه دوم مهر) برمی گردد.

آنچه سبب افزایش شگفتی و تعجب افکارعمومی شده است، این است که صفحه وزارت خارجه سعودی در توئیتر، بیانیه ها و اطلاع رسانی وزارت کشور رژیم را منتقل می نماید، با وجودی که حادثه خاشقجی و تحقیقات مربوط به ساختمان کنسولگری و منزل کنسول سعودی در استانبول است.

تقادم الخطیب فعال سیاسی غیبت الجبیر را سئوال برانگیز خوانده است.

جابر الحرمی فعال رسانه ای قطری هم سکوت الجبیر در پرونده ناپدید شدن خاشقجی را با وجودی که تمام جهان در این زمینه به پا خاسته است، مورد سئوال قرار داده است.

وی نوشته است 10 روز از ناپدید شدن جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول گذشته است، در حالی که از الجبیر خبری نیست، این در حالی است که حادثه در کنسولگری وابسته به وزارت وی اتفاق افتاده نه در یک قهوه خانه، این سکوت چه دلیلی دارد، یا شاید بن سلمان به دستور بن زاید (ولیعهد امارات)، او را تحت بازداشت خانگی قرار داده است؟

جمال سلطان روزنامه نگار مصری هم با ابراز تعجب از سکوت الجبیر از جنایتکاری که سعودی را در این ورطه و تنگنا قرار داده سئوال پرسیده است.

علاء صادق تحلیلگر ورزشی هم درباره غیبت الجبیر گفته است شاید او بیمار است، که اگر این چنین است، نیازی به تحلیل و شرح نیست.

فردی که در فضای مجازی خود را مشاور محمد بن نایف ولیعهد برکنار شده سعودی معرفی نموده، غیبت الجبیر را مشکوک خوانده است، این در حالی است که مسئله خاشقجی به طور مستقیم به وزارت خارجه سعودی مربوط است.

ابراهیم حمامی پژوهشگر عرب هم گفته است همه جهان علیه حاکمان ریاض شده، اما وزیر خارجه آنها در رسانه ها ظاهر نمی گردد تا اظهارنظر کند.

اسعد الشرعی حقوقدان عرب، غیبت الجبیر را به تمسخر گرفته و گفته است او در وضعیت سکوت واقع شده است.

روزنامه الشرق قطر هم نوشته است از نظر پروتکلی هم اگر حساب کنیم، وزیر خارجه یک کشور مسئول موضع گیری در مسائل خارجی است.

سایت الخلیج هم نوشته است بر عکس پروتکل روابط بین المللی، محمد بن سلمان ولیعهد و برادرش خالد سفیر ریاض در واشنگتن به شکل قابل توجهی در صدر صحنه سیاسی مسئله جمال خاشقجی قرار دارند، در مقابل عادل الجبیر به طور کامل از صحنه غایب است، این در حالی است که از نظر پروتکلی وزارت خارجه ماموریت پاسخ یا شرح یا تکذیب دارد.

روزنامه الشرق قطر هم نوشته است چرا الجبیر ساکت شده و به شکل مبهمی ناپدید شده است، این در حالی است که وی علیه قطر و کانادا در رسانه ها اظهارنظر می کرد، اما در بحران خاشقجی غایب شده است.

این روزنامه اضافه نمود وزیر خارجه سعودی در حالی ناپدید شده که کشورش با یک بحران دیپلماتیک سخت روبرو شده است. وزیر خارجه ترکیه تمایل به همکاری با ریاض دارد، در حالی که همتای سعودی وی مخفی شده است.

این روزنامه نوشته است الجبیر همچنین در نشست اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با سفرای پادشاهی سعودی غیبت داشت.

این در حالی است که فعالان در فضای مجازی از سفر سری عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی به قطر در روز یکشنبه خبر داده بودند که این اطلاعات هنوز تایید نشده است.

منبع: انتخاب

به "عادل الجبیر، غایب بزرگ بحرانی ترین روزهای عربستان کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادل الجبیر، غایب بزرگ بحرانی ترین روزهای عربستان کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید