سامانه رهایش هوشمند برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی ارائه شد

به گزارش وبلاگ آقای رضایی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیک یکی از چالش های جهانی است که دستاوردهای اخیر شرکت ها و محققان دانشگاهی توانسته گام موثری در جهت حل این چالش به جلو باشد. محققان ژاپنی به تازگی با استفاده از نانوذرات طلا پیروز به مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی شده اند.

سامانه رهایش هوشمند برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی ارائه شد

متخصصان سلامتی در دنیا نسبت به مشکل مقاومت باکتری ها به داروها هشدار می دهند. در راستای برطرف این چالش، محققان دانشگاه فلیندرز در ژاپن پیروز به ارائه روش درمانی رهایش هوشمند با نانومواد شده اند.

در این پروژه، محققان دو نوع آنتی بیوتیک کولیستین و وانکومایسین را با نانوذرات طلا ترکیب کردند و در یک توری قرار دادند. این توری دارای الیافی به قطر 200 نانومتر بود که با استفاده از روش الکتروریسندگی ساخته شده و برای استفاده در این پروژه پارامترهای آن بهینه سازی شده است.

کوپر از محققان این پروژه می گوید: به منظور رهایش آنتی بیوتیک در یک محیط تعیین، این آنتی بیوتیک در یک توری قرار داده شده است، توری که با الکتروریسندگی ساخته شده و برای این کار بهینه سازی شده است. این توری در حوزه زیست پزشکی مورد توجه محققان است و از آن برای مدیریت زخم، رهایش دارو و پوشش های آنتی بیوتیک استفاده می گردد.

وی درباره فرآیند الکتروریسی اضافه نمود: یک ولتاژ میان سوزن نازل و صفحه هدف برقرار می گردد و محلول به صورت پاششی از سوزن بیرون می آید و در نهایت به الیاف تبدیل می گردد. وی معتقد است که نانوذرات طلا موجب تغییر رهایش آنتی بیوتیک از نانوتوری می شوند. علاوه بر این نانوذرات طلا بار را خنثی می نمایند و موجب می شوند که آنتی بیوتیک به سوی مرکز الیاف حرکت نموده و رهایش مدت دار انجام گردد.

نتایج این پروژه نشان می دهد که دوز رهایش نسبت به رهایش های رایج کاهش یافته و اثرات جانبی آن به حداقل می رسد.

هرچند دوز دارو کاهش یافته اما میزان رسیدن آنتی بیوتیک به سلول های هدف هنوز در سطح بسیار بالایی واقع شده است که این موضوع موجب می گردد تا باکتری قادر به زنده ماندن نباشد و هیچ مقاومت آنتی بیوتیکی رخ ندهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سامانه رهایش هوشمند برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه رهایش هوشمند برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید