خبرنگاران تماس تلفنی پمپئو با گوترش درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، نیویورک- خبرنگاران- وزیر خارجه آمریکا در تماس با دبیرکل سازمان ملل متحد درباره طرح پیشنهادی خود برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران مصاحبه کرد.

خبرنگاران تماس تلفنی پمپئو با گوترش درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران

مورگان اورتاگس سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت مایک پمپئو با آنتونیو گوترش بر ضرورت برداشتن گام هایی برای خاتمه دادن به درگیری در لیبی و پیشبرد راه حل مذاکرات سیاسی تاکید کردند.

وی افزود: آنها همچنین درباره فوریت نیاز به تمدید فرایند ارسال کمک های انسانی خار ج از مرزها به سوریه و اهمیت تمدید ممنوعیت تسلیحاتی سازمان ملل متحد بر ایران مصاحبه کردند.

به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد که ذیل توافق هسته ای ایران موسوم به برجام با اجماع اعضای شورا به تصویب رسید، جمهوری اسلامی ایران مجاز خواهد بود از 27 مهرماه امسال نسبت به خرید و فروش تسلیحات متعارف اقدام کند.

پیش از این، قطعنامه 2231 خرید و فروش این تسلیحات را منوط به اخذ مجوز از شورای امنیت کرده بود و در واقع خرید و فروش تسلیحات، تحت تحریم قرار نگرفته بود.

آمریکایی ها با گذشت 2 سال و نیم از خروج یکجانبه از برجام و خاتمه دادن رسمی به مشارکت خود در این توافق بین المللی، اکنون مدعی شده اند می توانند از این سازوکار برای بازگرداندن ممنوعیت تسلیحاتی و حتی تحریم های شورای امنیت استفاده کنند.

جمهوری اسلامی ایران و سایر طرف های برجام، این ادعا را با صراحت رد کرده اند. با این حال دولت ترامپ تلاش دارد بر گزارش 6 ماهه دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اجرای این قطعنامه که قرار است در نشست غیر رسمی سوم تیرماه و نشست رسمی 10 تیرماه مورد بحث قرار گیرد، اثر بگذارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تماس تلفنی پمپئو با گوترش درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تماس تلفنی پمپئو با گوترش درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید