کلیسای قاجاری انبار و سنگ قبرهایش پارکینگ ماشین ها شد!

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، فعال میراث فرهنگی همدان اطلاع داد: در کنار تبدیل کلیسای قاجاری آنجلی در دل بیمارستانِ دانشگاه علوم پزشکی همدان به انبارِ بیمارستان، فضای اطراف کلیسا نیز که گورستانی از بعضی شخصیت های موثر در تاریخ همدان است را به پارکینگ بیمارستان تبدیل نموده اند.

کلیسای قاجاری انبار و سنگ قبرهایش پارکینگ ماشین ها شد!

ایسنا: دانشگاه علوم پزشکی همدان در برخورد با بناهای تاریخی همدان که در اختیار دارد، رفتار دوگانه ای را در پیش گرفته است؛ بعد از تبدیل عمارت تاریخی بدیع الحکما به موزه پزشکی و تعطیلی آن بعد از حدود یک ماه فعالیت، تخریب نخستین بیمارستان همدان را سال گذشته به پرونده بی توجهی های خود افزود و این بی توجهی ها تا این روزها ادامه پیدا نموده و محیط اطراف کلیسای آنجلی اکنون به پارکینگ بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی همدان تبدیل شده است.

حسین زندی - فعال میراث فرهنگی همدان - در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی همدان محوطه کلیسای تاریخی آنجلی را به پارکینگ تبدیل نموده است، گفت: در اطراف این کلیسای قاجاری نیز گورستانی بسیار مهم از افرادی است که در تاریخ همدان نقش موثری داشته اند، مانند رابی اسحاق یا تعدادی از مسیونرهای آمریکایی.

وی با اشاره به این که کلیسای آنجلی در زمان ساخت در دل بیمارستان امریکایی ها به عنوان نخستین بیمارستان همدان ساخته شده بود، افزود: در طول سال های گذشته این بیمارستان با تغییر و تحولات زیادی روبرو می گردد، اما مهر ماه دو سال گذشته و به طور ناگهانی این بیمارستان را تخریب نموده و جای آن بیمارستان جدیدی ساخته شد.

او با اشاره به 6 طبقه بودن ارتفاع بیمارستان جدید به جای نخستین بیمارستان همدان که مشرف به هتل بوعلی است و این هتل بر روی این کلیسای قاجاری نیز سایه انداخته است، ادامه داد: با وجود اعتراض های زیادی که در طول چند سال گذشته نسبت به اتفاقات رخ داده در بناهای تاریخی وابسته به این دانشگاه رخ داده است، اما اکنون محوطه اطراف کلیسا آنجلی و قبرستان قدیمی این کلیسا، به پارکینگ تبدیل شده است.

وی با اشاره به مالکیت بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی همدان بر کلیسای آنجلی، افزود: قطعا زمانی که اثر تاریخی در مالکیت دستگاهی باشد، از آن سازمان توقعِ توجه و ساماندهی آن بنای تاریخی وجود دارد.

زندی اظهار کرد: قطعا کسی درخواست بازگرداندن کاربری گذشته این کلیسا را ندارد، اما به جای تبدیل این فضا به زباله دانی بیمارستان جدید ساخته شده، می توان آن را به موزه مربوط به این دانشگاه یا آمفی تئاتر و مرکزی فرهنگی تبدیل کرد اما متاسفانه هر وسیله اضافی خود را در این فضای تاریخی انبار می نمایند.

او با بیان این که این کلیسا روی نقشه گردشگری همدان نیز جانمایی شده است، ادامه داد: این در حالی است که به هیچ عنوان اجازه ورود گردشگرانی که درخواست دیدنِ این کلیسا را دارند، داده نمی گردد، حتی به دنبال وزشِ بادهای طوفانی سال گذشته در همدان، بخشی ازسقف کلیسا تخریب شد که میراث فرهنگی همدان آن را مرمت و ساماندهی کرد.

این فعال میراث فرهنگی همدان به تاریخچه توجه دانشگاه علوم پزشکی همدان به بناهای تاریخی همدان اشاره نمود و گفت: در طول سال های گذشته این دانشگاه که عمارت تاریخی بدیع الحکما را در اختیار داشت، آن فضای تاریخی را بعد از سال ها مقاومت دوستداران میراث فرهنگی از تخریب، به موزه دانشگاه علوم پزشکی تبدیل کرد، آن موزه در کمتر از یک ماه تعطیل شد و دیگر کاری برای آن نیز انجام نشد.

زندی این اقدامات را بیشتر به یک نگاه تبلیغاتی از سوی مسوولان این دانشگاه و بیمارستان مربوط دانست.

کلیسای آنجلی همدان در خیابان طالقانی و در محوطه بیمارستان اکباتان و در گورستان تاریخی آن، در 12 آبان 1378 با شماره ثبت 2459 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیغام

منبع: توریسم آنلاین

به "کلیسای قاجاری انبار و سنگ قبرهایش پارکینگ ماشین ها شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای قاجاری انبار و سنگ قبرهایش پارکینگ ماشین ها شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید