کشورهای خارجی در کوشش برای تخریب روابط ایران و افغانستان هستند

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، خبرنگاران - گروه بین الملل: وقوع 2 حادثه برای اتباع افغانستان موجب ظهور و بروز بعضی سوء تفاهم ها میان افغانستان و جمهوری اسلامی ایران شده بود. در این میان اما دست هایی نیز در پشت پرده به حرکت درآمده اند تا به روابط ریشه ای، تاریخی و مستحکم میان تهران و کابل را خدشه وارد سازند. رسانه ها و شبکه های اجتماعی معاند نیز در این زمینه آتش بیار معرکه شده اند.

کشورهای خارجی در کوشش برای تخریب روابط ایران و افغانستان هستند

در حادثه اول که بیش از 40 روز پیش رخ داد، طرف افغانستانی اعلام نمود شماری از اتباع این کشور که قصد ورود غیرقانونی به ایران را داشتند در رودخانه هریرود غرق شدند. پس از طرح این موضوع توسط طرف افغانستانی بود که جمهوری اسلامی ایران صراحتاً و به طور کاملاً شفاف اعلام نمود که از هیچ کوششی برای روشن شدن ابعاد مختلف حادثه اتفاق افتاده، دریغ نمی نماید. تهران تأکید کرد که به دور از هیاهوی رسانه ای واقعیت ماجرا را دنبال خواهد نمود.

حادثه دوم اما روز 14 خرداد در یزد رخ داد و یک خودروی حامل اتباع افغانستانی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و توسط قاچاقچیان انسان در حال انتقال به شهرهای دیگر بودند، پس از مشکوک شدن پلیس و بی توجهی راننده به فرمان ایست از ناحیه چرخ عقب مورد اصابت گلوله مأموران نهاده شد و به دلیل سرعت بسیار بالا نهایتاً پس از طی 8 کیلومتر بدلیل اصطکاک رینگ خودرو با آسفالت دچار آتش سوزی شد و چند سرنشین آن کشته و مجروح شدند.

در این حادثه جمهوری اسلامی ایران مقصر نبود چراکه خودروی حامل مهاجران غیرقانونی افغانستان، با وجود پنچری لاستیک، بیش از هشت کیلومتر ادامه راستا داده و به علت داغ شدن رینگ ها بر اثر اصطکاک، استفاده از سیستم احتراق و دودزا و آتش دریافت جلو خودرو و ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه، خودرو از جاده منحرف و به گاردریل وسط جاده برخورد کرد که در نهایت دچار آتش سوزی شد.

پس از این دو حادثه بود که بسیاری از رسانه های بیگانگان از جمله شبکه های آمریکایی و سعودی به برجسته سازی این مسأله پرداختند و صراحتاً انگشت اتهام را بدون هیچ مدرک و سندی به سمت جمهوری اسلامی ایران نشانه رفتند. این رسانه ها که همواره بر طبل فتنه و فتنه گری کوبیده اند، مدعی شدند که جمهوری اسلامی ایران به صورت عامدانه به قتل مهاجران افغانستانی مبادرت ورزیده است! این ادعای مضحک که بازتاب گسترده ای نیز در شبکه های اجتماعیِ راهنمایی شده توسط بیگانگان داشت، بدون ارائه هیچ گونه سندِ متقنی مطرح شد.

پس از راه افتادن موج سنگینی علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی رسانه های بیگانه و شبکه های اجتماعی تحت راهنمایی آنها بود که مقامات دولت افغانستان مواضع غیر محبت آمیز ای را علیه تهران اتخاذ کردند که به نظر می رسد در این مواضع، تحت تأثیر موج سواری هایِ بدخواهانِ روابط تهران و کابل، نهاده شده اند. علیرغم این موضع دولت کابل، جمهوری اسلامی ایران همچنان بر موضع خود مبنی بر ابراز همدردی با دولت و ملت افغانستان و کوشش بی وقفه برای روشن شدن تمامی ابعاد حادثه اتفاق افتاده، تأکید کرد.

حسن جعفری دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان در تبادل نظر با مهر اذعان کرد که انگلیسی ها، آمریکایی ها و عربستان سعودی همواره قصد داشته اند تا روابط ایران و افغانستان را تنش آلود نمایند؛ اما مردم مطلع ما هرگز نخواهند گذاشت دشمنان مشترک دو ملت چنین فرصت شومی را پیدا نمایند.

دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان در این خصوص گفت: حوادثی که برای اتباع افغانستانی روی داده است؛ خیلی تأسف بار است؛ اما این مسئولین دو کشور هستند که وظیفه دارند با تحقیق به این حوادث رسیدگی نمایند؛ احتیاج نیست خارجی ها در این بین فضا را تنش آلود نمایند تا احساسات مردم را تحریک و باعث ایجاد اختلاف شوند.

وی در این ارتباط اضافه نمود: مسائل به وجود آمده تعمدی نبوده و قطعاً مسئولین ایرانی در اجرای قانون تفاوتی بین ایرانی و افغانستانی قائل نبوده و نیستند. سازمان های اطلاعاتی کوشش می نمایند تا به مسائلی که در منطقه مهریز یزد ایجاد شده دامن بزنند؛ اما من مطمئنم برادران ایرانی ما کارهایی که درخور شأن آنها نباشد، انجام نمی دهند و نخواهند داد؛ منتهی قوانین و مقررات برای همه از سوی مسئولین ایرانی یکسان اجرا می گردد چه ایرانی باشد چه افغان.

حسن جعفری در این خصوص اضافه نمود: سازمان های اطلاعاتی غرب نقش پررنگی در دامن زدن به این اختلاف ها دارند؛ اما مردم بیدار و همواره در صحنه افغانستان هوشیار هستند و هرگز نخواند گذاشت دشمنان قسم خورده شان به چنین فرصت شومی دست یابند.

این مقام افغانستانی نقش رسانه بی بی سی که به قول وی اهداف کثیف انگلیس را دنبال نموده و در دامن زدن به اختلاف ها و تنش آلود کردن فضا نقش بسزایی دارد را مورد تأکید قرار داده و اضافه نمود: انگلیسی ها برنامه های وسیعی را برای ایجاد اختلاف دارند؛ چنان چه در رسانه های این کشور از جمله بی بی سی این موضوعات به وفور مشاهده می گردد. وبلاگ آقای رضایی بی بی سی که در افغانستان فعالیت می نمایند، به عنوان یک ابزار از سوی دولت انگلیس استفاده می شوند. شما می بینید که بی بی سی مدام برای ایجاد اختلاف، برنامه ریزی می نماید؛ چون وظیفه این رسانه همین است.

دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان سپس گفت: انگلیس، آمریکا و عربستان به اختلاف ها دامن می زنند. این مسائل با احساسات حل نمی گردد، باید فرصت داد تا در این رابطه تحقیقات لازم صورت گیرد تا منطقی با این مسائل برخورد گردد.

جعفری در خاتمه از مقامات افغانستانی خواست تا زمینه کار را در کشور فراهم سازند تا از ورود غیر قانونی اتباع این کشور به کشورهای همسایه جلوگیری گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشورهای خارجی در کوشش برای تخریب روابط ایران و افغانستان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای خارجی در کوشش برای تخریب روابط ایران و افغانستان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید