پنتاگون: 600 نظامی آمریکایی در سوریه باقی می مانند

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، برخلاف وعده های پیشین ترامپ در خصوص خروج کامل از سوریه، وزیر دفاع آمریکا تأیید کرد که واشنگتن همچنان 600 نظامی خود را در سوریه حفظ خواهد کرد.

پنتاگون: 600 نظامی آمریکایی در سوریه باقی می مانند

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ آقای رضایی، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) برخلاف وعده های اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه گفت که واشنگتن همچنان 600 نظامی خود را در سوریه حفظ خواهد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسپر در هواپیما در آغاز تور آسیایی خود به سمت سئول گفت: ما همچنان در حال خارج کردن نظامیان از شمال شرقی سوریه هستیم. ما حدود 500 تا 600 نظامی را در آنجا حفظ می کنیم.

رئیس پنتاگون در پاسخ به این سؤال که آیا این تعداد نظامی شامل 200 نظامی می شوند که در پایگاه التنف در نزدیکی مرز جنوب شرقی اردن و عراق مستقر شده اند، گفت که به شمال شرقی سوریه اشاره دارد که ترامپ به پنتاگون دستور تأمین امنیت میدان های نفتی آن را داده است.

وی سپس ادامه داد که 600 نظامی در سراسر کشور سوریه حضور خواهند داشت و توضیح داد در صورتیکه همپیمانان اروپایی آمریکا، حضور خود در سوریه را تقویت کنند، تعداد نظامیان آمریکایی نوسان خواهند داشت.

رئیس پنتاگون توضیح داد: امور تغییر می کند. رخداد های صحنه تغییر می کند. ما بعنوان مثال، می توانیم شرکا و همپیمانان اروپایی خود را که به ما می پیوندند در اختیار داشته باشیم. اگر آن ها در صحنه (سوریه) به ما بپیوندند، احتمالاً این امر به ما توانمندی استقرار تعداد بیشتری نیروی آمریکایی در آنجا را می دهد.

ترامپ ماه گذشته میلادی به طور ناگهانی گفت که دستور خروج کامل نظامیان آمریکایی از شمال شرقی سوریه را صادر کرده است که این اعلامیه با نقدهای در داخل و خارج آمریکا روبرو شد.

منتقدان این طرح ترامپ تأکید کردند که این اقدام می تواند به شورش مجدد تکفیری های داعش در پی اقدام نظامی ترکیه به شبه نظامیان کُرد شمال سوریه منجر شود.

به دنبال افزایش نقدها، ترامپ تاحدودی از تصمیم خود منصرف شد و گفت که برخی از نظامیان آمریکایی را برای محافظت از میدان های نفتی سوریه باقی نگه می دارد.

ترامپ در هفته های گذشته مرتباً در خصوص اهمیت حفاظت از نفت سوریه صحبت کرده است. اوایل آبان ماه نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که ترامپ با گسترش مأموریت نظامی آمریکا جهت حفاظت از میدان های نفتی سوریه موافقت کرده است.

اواسط آبان ماه نیز، خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش کرد که ارتش آمریکا در حال ساخت دو پایگاه جدید در استان نفت خیز دیرالزور شمال شرقی سوریه است.

روز گذشته، اسپوتنیک به نقل از الاخباریه گزار ش. کرد که یک کاروان نظامی متشکل از 22 خودروی نظامی و دو کامیون از مرز عراق و سوریه عبور کرده و در نزدیکی میدان های نفتی در شمال شرق سوریه مستقر شده اند.

پیش از این، اسپر گفته بود که مأموریت نظامیان آمریکایی، ممانعت از دسترسی داعش و دیگر بازیگران منطقه ای به نفت سوریه است.

اواخر ماه اکتبر، وزارت دفاع روسیه گفت که سازمان های اطلاعاتی این کشور دریافته اند که شرکت های مهم آمریکا با همکاری یکدیگر با پیمانکاران خصوصی نظامی و تحت حمایت نیرو های ویژه و هوایی آمریکا، بیش از 30 میلیون دلار در ماه از طریق قاچاق نفت سوریه و خارج کردن نفت از استان نفت خیز دیرالزور درآمد کسب می کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پنتاگون: 600 نظامی آمریکایی در سوریه باقی می مانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون: 600 نظامی آمریکایی در سوریه باقی می مانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید