همکاری های علمی و فناوری ایران و سنگال گسترش می یابد

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم در ملاقات با سفیر کشور مان در سنگال بر توسعه همکاری های علمی و فناوری کشور ایران و سنگال تاکید نمود.

همکاری های علمی و فناوری ایران و سنگال گسترش می یابد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ آقای رضایی به نقل از مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، حسین سالارآملی رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با دهشیری سفیر جدید کشورمان در سنگال ملاقات کرد.

در این ملاقات که با حضور معاونان مرکز همکاری ها، کارشناسان مرکز و وزارت امور خارجه و نمایندگان موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو برگزار گردید، طرفین بر گسترش هر چه بیشتر همکاری های علمی و فناوری فیما بین دو کشور در حوزه های مختلف تأکید کردند.

در ابتدای این ملاقات، گزارشی از شرایط کنونی و سابق کرسی زبان فارسی در آن کشور ارائه شد. با توجه به فارغ التحصیلی چند نفر از دانشجویان بورسیه سنگالی رشته زبان فارسی در کشورمان، پیشنهاد شد زمینه اشتغال به کار آن ها در آن کرسی فراهم گردد تا هم انگیزه مضاعفی برای سایر دانشجویان باشد و هم در هزینه ها صرفه جویی گردد.

همچنین پیشنهاد شد دوبله بعضی سریال ها و فیلم های سینمایی ایران در آن کشور توسط همین دانشجو ها انجام گردد که منجر به آشنایی هرچه بیشتر مردم سنگال با فرهنگ غنی ایران خواهد شد.

سالار آملی بر تقویت هرچه بیشتر کرسی در آن کشور تأکید و بیان نمود: از آنجا که این کرسی سابقه ای طولانی دارد، باید در هر شرایطی آن را حفظ کرد.

در حوزه بورسیه اعلام شد در حال حاضر 17 دانشجوی سنگالی در کشورمان حضور دارند که 14 نفر از آن ها بورسیه هستند. رئیس مرکز همکاری ها بر آمادگی کشورمان برای اعطای 5 بورسیه جدید به ویژه در حوزه زبان فارسی و ایران شناسی به تشخیص سفیر کشورمان تأکید کرد.

موضوع تأسیس دانشکده مهندسی نفت توسط موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان در ادامه ملاقات مطرح و با حمایت رئیس مرکز همکاری ها مقرر شد با عنایت به درخواست طرف سنگالی برای تأسیس این دانشکده، موضوع در اولویت همکاری ها قرار گیرد و با توجه فرانسوی زبان بودن مردم آن کشور، حتی در صورتی که طرف مقابل دانشجویان مسلط به زبان انگلیسی را معرفی نکند، مسأله با استفاده از مترجم و به نوعی حل گردد تا این کار به انتها برسد.

در انتهای این ملاقات بر توسعه همکاری های علمی و فناوری با آن کشور به ویژه در زمینه شرکت های دانش بنیان و آموزش های فنی و حرفه ای برای ورود سریع تر دانشجویان به بازار کار تأکید شد.

در زمینه شرکت های دانش بنیان با توجه به ضعف زیرساخت های برق آن کشور، زمینه سازی برای حضور شرکت های کشورمان در فراوری و فروش برق از محل آب های جاری در رودخانه های آن کشور مورد آنالیز نهاده شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "همکاری های علمی و فناوری ایران و سنگال گسترش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های علمی و فناوری ایران و سنگال گسترش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید