همکاری های استانی به توسعه روابط ایران و قزاقستان یاری می نماید

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، نشست تسهیل تجارت با قزاقستان با حضور معاون امور بین الملل اتاق ایران، سفیر ایران در قزاقستان، مدیرکل ترانزیت لجستیک و توافقنامه های بین المللی سازمان بنادر، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان و نمایندگان سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

همکاری های استانی به توسعه روابط ایران و قزاقستان یاری می نماید

آنالیز آخرین شرایط تردد کالا در مرزهای ایران و قزاقستان، ارائه مسائل موجود و پیشنهادات جهت برطرف آن ها توسط معاونت امور بین الملل اتاق ایران، ارائه اقدامات اجرا شده و پیشنهادات جهت برطرف موانع ترانزیتی و تجاری جهت صادرات و واردات کالا با کشور قزاقستان با توجه به محدودیت ها، ارائه آخرین شرایط حمل و نقل دریایی کالا در دریای خزر از جمله موضوعاتی بود که در نشست نشست تسهیل تجارت با قزاقستان مورد بحث نهاده شد.

محمدرضا کرباسی معاون امور بین الملل اتاق ایران در نشست با اشاره به شعار سال و تاکید بر اینکه تحقق جهش فراوری در گروی توسعه صادرات است، ابراز امیدواری کرد تا با توجه به پتانسیل های موجود، حجم تجارت ایران و قزاقستان به یک میلیارد دلار رسد.

کرباسی گفت: با بسته شدن مرزهای زمینی به وسیله ترکمنستان بخش اعظمی از کالاهای صادراتی ما امکان صادرات نداشتند و تنها جهت مبادلات کالایی به وسیله دریای خزر و بنادر شمالی ایران و بندر آکتائو بوده است. بندر آکتائو مسائل خود را در مورد تخلیه، پهلوگیری و بارگیری دارد. با باز شدن جهت عبور کامیون از ایران به وسیله مرز سرخس، امکان صادرات فراهم شده است. اما کمبود کانتینرهای یخچالدار در حمل دریایی، زمینی و دریایی ایجاد مشکل نموده است.

معاون امور بین الملل اتاق ایران با تاکید بر ظرفیت ویژه شرکت های احداث، خدمات فنی و مهندسی پیشنهاد داد تا این شرکت ها اقدام به اخذ نمایندگی در کشور قزاقستان نمایند.

تقویت مراودات تجاری به وسیله تقویت مراکز لجستیک کالا در بنادر دو کشور، توسعه کشت فراسرزمینی، خرید و بهره برداری کانتینرهای یخچالدار و کشتی های رو رو توسط بخش خصوصی از دیگر پیشنهادهای محمدرضا کرباسی با هدف توسعه روابط تجاری ایران و قزاقستان بود.

در ادامه مجید صابر سفیر ایران در قزاقستان با بیان اینکه قزاقستان دومین اقتصاد عظیم بین کشورهای شوروی سابق و عظیمترین کشور محصور در خشکی در دنیاست، اعلام نمود: با شیوع ویروس کرونا قزاقستان جزو تنها کشورهایی بود که مبادلات تجاری با آن متوقف نشد. چراکه از همان اول اطمینان دادیم که پروتکل های بهداشتی در حمل و نقل دریایی رعایت خواهد شد.

صابر با اشاره به مشکل کمبود واگن های حمل و نقل، تاکید داشت با ایجاد شرکت های مشترک بین ایران و قزاقستان، این مشکل حل خواهد شد. او همچنین بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی در دو حوزه کشتیرانی و کشت فراسرزمینی تاکید داشت. ضمن اینکه به باور او، همکاری های استانی در تجارت دو جانبه بسیار راهگشاست که مغفول مانده است و ایران باید در بخش مدیریت بنادر در قزاقستان فعال گردد.

ضرورت توجه به ارزش گذاری کالاها

به گفته امیر عابدی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان، مساله بسیار مهمی که در توسعه روابط ایران و قزاقستان مشخص نماینده است، ارزش گذاری کالاهاست، به این ترتیب که مشخص ارزش کالای ایرانی بالاتر از ارزش واقعی کالا در گمرکات کشورهای اوراسیا انجام می گردد که این به ضرر تجار ایرانی است.

عابدی توضیح داد: اتاق مشترک اموری مانند انتقال پول را به صورت امن از قزاقستان انجام می دهد و با نرخ سنا و با استفاده از صراف های مورد اعتماد امکان انجام این کار وجود دارد.

او همچنین اعلام نمود که به زودی دفتر خدمات مشورتی و بازاریابی در آلماتی و نمایشگاه دائمی در آکتائو به افتتاح خواهد شد.

پس از آن هریک از نمایندگان وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت و گمرک به توضیح اقدامات اجرا شده در راستای توسعه روابط ایران و قزاقستان پرداختند. بر این اساس، نماینده گمرک از آماده شدن سندی با قزاقستان در مورد ارزش گذاری و موافقت نامه گمرکی اطلاع داد.

در این نشست همچنین مقرر شد تا دو ویدیو کنفرانس تخصصی در زمینه کشت فراسرزمینی و خدمات فنی مهندسی با همکاری سفارت برگزار گردد تا طرح ها، توانمندی ها و انتظارات موجود آنالیز گردد. همچنین مقرر شد تا فرایند تسهیل صدور ویزای تجاری از سوی سفارت پیگیری و نتیجه در اسرع وقت اعلام گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "همکاری های استانی به توسعه روابط ایران و قزاقستان یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های استانی به توسعه روابط ایران و قزاقستان یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید