همایش ملی سایه های فیروزه ای بستری برای تبدیل یزد به پایتخت هنرهای جدید

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، خبرنگاران/یزد دبیر اولین همایش شیوه های ارائه در هنرهای جدید موسوم به همایش سایه های فیروزه ای اظهار کرد: برگزاری این همایش می تواند فرصتی برای برند شدن یزد به عنوان پایتخت هنرهای جدید باشد.

همایش ملی سایه های فیروزه ای بستری برای تبدیل یزد به پایتخت هنرهای جدید

مجید جوادیان زادهدر نشست هم اندیشی اعضای شورای سیاست گذاری این همایش که در مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری برگزار گردید، با تاکید بر این که پیشنهاد برگزاری این همایش، رویداد ماندگاری را رقم خواهد زد، گفت: پس از برگزاری چند برنامه عملی در این زمینه در شهر یزد، از جمله سمپوزیوم خشت خام، پرسپوک و جشن سپاس آب، ضرورت پرداختن به فضای نظریه پردازی و بحث های آکادمیک نیز حس می شد تا با یک خرد فرهنگی و هنری به موضوع هنرهای جدید نگاه گردد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان این که همایش سایه های فیروزه ای می تواند بستر مناسبی برای برند شدن یزد به عنوان پایتخت هنرهای جدید باشد، ادامه داد: خوشبختانه در راستا برگزاری این همایش همگرایی خوبی وجود داشته است و علاوه بر این در سال های اخیر دانشگاه های هنر نیز توجه بیشتری به هنرهای جدید داشته اند.

جوادیان زاده با اشاره به این که بافت تاریخی شهر یزد یک گالری بزرگ است، گفت: این که یکسری تجربیات عملی در این فضاها صورت بگیرد، خوب است اما نگاه آکادمیک و دانشگاهی به این موضوع و این که گروهی از افراد بیندیشند و پژوهش انجام دهند، کار بزرگی است و امیدواریم خروجی مقالات رسیده به همایش نیز بتواند نمود بیرونی مناسبی داشته باشد.

بهرام احمدی دبیر علمی همایش نیز در این جلسه با تشریح چگونگی داوری مقالات رسیده به دبیرخانه توسط اعضای هیات علمی همایش، گفت: همایش سایه های فیروزه ای در نوع خود منحصر به فرد هست و البته سختی های خود را دارد.

وی اضافه نمود: شاید موضوعات هنری دیگر به شکل های مختلف در سایر همایش ها مورد آنالیز قرار گرفته است اما بحث هنرهای جدید موضوع نویی است که کمی کار پژوهشگران را برای نوشتن مقاله سخت نموده است.

به گفته احمدی، با توجه به جدید بودن موضوع و سختی کار، تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه همایش قابل توجه است. چکیده مقالات داوری شده و اصل مقالات پس از داوری نهایی در دو بخش ارائه شفاهی و پوستر پذیرش خواهند شد.

دبیر علمی همایش بار دیگر تاکید نمود که مقالات پذیرش شده این همایش در پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) نمایه خواهد شد، در نتیجه همایش از همایش های مورد تایید وزارت علوم است.

جعفر امین مقدم مدیر مرکز خلاقیت ها و فناوری های نوین شهری شهرداری یزد هم گفت: از مهم ترین مباحث این همایش مسائل مربوط به چینش و المان های شهری است که تاثیر آن در حوزه شهری کاملا تعیین است.

وی ادامه داد: باعث خوشحالی است که این همایش یک کار علمی و دانشگاهی در این زمینه انجام می دهد چرا که گاهی ضروری است در کنار فعالیت های عملی، تلنگر علمی نیز به مسائل هنری بزنیم و به گونه ای با شاکله علمی به سمت اجرای عملی برویم.

امین مقدم با بیان این که برگزاری همایش سایه های فیروزه ای با تاکید بر مبانی نظری هنرهای جدید می تواند منشا خیر باشد، به تاسیس دفتر استانی کمیسیون ملی یونسکو در یزد اشاره نمود و گفت: یونسکو نیز حامی معنوی همایش سایه های فیروزه ای خواهد بود.

حمیدرضا قمی عضو شورای اسلامی شهر یزد نیز به استمرار برگزاری همایش در سال های آینده تاکید نمود و گفت: هنرهای جدید ظرفیت های مالی پاک و خوبی برای شهر یزد دارد و برگزاری این همایش نیز فرصت مناسبی برای شناساندن بهتر توانمندی های شهر یزد و انتقال تجربیات به سایر شهرهای کشور است.

وی اضافه نمود: هنرهای جدید از نظر تاثیر مالی کمتر مورد توجه قرار گرفته و مغفول مانده است و مسئولان فرهنگی استان باید هم پیمان شده تا از چنین ظرفیت هایی برای مباحث گردشگری شهر استفاده گردد.

علی اکبر شریفی رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد و عضو شورای سیاست گذاری همایش نیز به تشریح خاستگاه شکل گیری ایده همایش سایه های فیروزه ای پرداخت.

وی همچنین تاکید نمود: هدف اصلی برگزاری این همایش، محتواسازی است لذا باید از مطالعات نظری هنرهای جدید برای افزایش جذابیت شهر یزد استفاده کنیم و در واقع برگزاری این همایش باید محتوایی فراوری کند که بتوان ضمن تاثیرگذاری هنرهای جدید در چیدمان شهری از افزایش این جذابیت های شهری در حوزه گردشگری استفاده کرد.

شریفی اضافه نمود: با وجود این که فراوری محتوا برای این همایش بسیار سخت است اما مقالات خوبی در موضوعات نو به همایش رسیده که می تواند خروجی مفیدی داشته باشد.

حسین کهفی نماینده هیات مدیره انجمن هنرهای تجسمی نیز در این جلسه گفت: یکی از بحث هایی که باید مورد توجه قرار گیرد مسئله پایتخت بودن یزد به عنوان هنرهای جدید است لذا زمانی که از پایتخت بودن حرف می زنیم باید دید چه رویدادهایی در این زمینه برگزار گردیده است.

وی اضافه نمود: سمپوزیوم و پرسپوک و این قبیل برنامه ها اتفاقات خوبی در یزد بوده است اما برگزاری ورک شاپ های متعدد می تواند یاری بیشتری کند، در واقع برگزاری کارگاه های آموزشی نگارش مقاله و بحث نظری در هنرهای جدید را تقویت می نماید.

کهفی ادامه داد: این ورک شاپ ها خوراک بصری خوبی را تامین می نماید و همچنین اساتید می توانند اتفاقات خوبی که در هنرهای جدید در یزد و در دنیا روی می دهد را به علاقه مندان و دانشجویان منتقل نمایند.

در این جسله در مورد روند برگزاری همایش، برگزاری پنل های تخصصی، ورک شاپ ها و اسکان پژوهشگران حاضر در همایش تصمیم گیری شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همایش ملی سایه های فیروزه ای بستری برای تبدیل یزد به پایتخت هنرهای جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش ملی سایه های فیروزه ای بستری برای تبدیل یزد به پایتخت هنرهای جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید