مهمترین نکات تحصیلی دوره دکتری سال 99 چیست؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، داوطلبان شرکت در آزمون دوره دکتری سال 99 بهتر است از بعضی نکات مهم تحصیلی این دوره اعم از چگونگی انتخاب موضوع رساله، واحد های درسی و ارزیابی دانشجویان این دوره مطلع شوند.

مهمترین نکات تحصیلی دوره دکتری سال 99 چیست؟

به گزارش خبرنگار دانشگاه وبلاگ آقای رضایی، با توجه به قرار دریافت در بازه زمانی ثبت نام کنکور دکتری 99 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور و نزدیک شدن به سرانجام این مهلت، تصمیم گرفتیم بعضی تغییرات و نکات مهم تحصیلی دوره دکتری را برای داوطلبان مطرح کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

چگونی انتخاب موضوع رساله دکتری 99

- استاد راهنمای اصلی موظف است که براساس یک طرح پژوهشی تقاضامحور، دانش محور و یا درون دانشگاهی که مراحل تصویب و تخصیص اعتبار آن اجرا شده باشد، موضوع رساله یا رساله های دکتری را قبل از انجام مصاحبه دکتری مشخص کند و در روز مصاحبه به مصاحبه شوندگان منتخب اعلام کند. در شیوه آموزشی- پژوهشی، دانشجو موظف است که براساس موضوع رساله دکتری و با هماهنگی استاد راهنما اقدام به نگارش طرح پیشنهادی رساله دکتری و حداکثر تا سرانجام نیمسال دوم از پروپزال خود دفاع کند. در شیوه پژوهشی، طرح پیشنهادی رساله دانشجو در طول نیمسال اول و پس از تصویب شورا رسمیت می یابد و قابل اجرا است.

- دانشجو موظف است که از زمان پذیرش دوره دکتری به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشد و حضور فیزیکی حداقل 40 ساعت در هفته برای هر دانشجوی دکتری الزامی است.

- درصورتی که دانشجو بدون هماهنگی با استاد راهنما اقدام به غیبت بیش از دو هفته کند، استاد راهنما مجاز است که حقوق پرداختی به دانشجو را به حالت تعلیق درآورد. درصورتی که دانشجو بدون هماهنگی استاد راهنما بیش از سه ماه غیبت داشته باشد، استاد راهنما مجاز است که اقدامات لازم برای اخراج دانشجو را انجام دهد.

- برای جلوگیری از بروز اختلاف بین استاد راهنما و دانشجوی دکتری در موضوع تعداد ساعات حضور در دانشگاه، مقتضی است که ساعات ورود و خروج تمامی دانشجویان دکتری و ساعات حضور در آزمایشگاه ثبت گردد و اطلاعات مربوطه به وسیله سامانه گلستان هر دانشگاه یا سامانه الکترونیکی موسسه در اختیار استاد راهنما قرار گیرد.

واحد های دوره دکتری در سال 99

- مجموع واحد های دوره دکتری 36 واحد است که در شیوه آموزشی- پژوهشی 9 تا 18 واحد آن واحد های درسی و 18 تا 27 واحد آن مربوط به رساله دکتری است و در شیوه پژوهشی نیز 3 تا 8 واحد آن واحد های درسی و مرتبط با موضوع رساله دانشجو و 28 تا 33 واحد آن مربوط به رساله دکتری است که در برنامه درسی مصوب هر رشته مشخص می گردد.

- حداقل نمره قبولی در هر درس، 14 از 20 و میانگین قابل قبول نمره های دانشجو در همه دروس، 16 از 20 است.

- چنانچه میانگین نمرات دانشجو از 16 کمتر باشد، دانشجو مجاز خواهد بود که با نظر استاد راهنما حداکثر در یک نیمسال تحصیلی درس هایی را علاوه بر سقف واحد های درسی و با هدف جبران معدل بگذراند.

- در شرایط خاص و در صورت احتیاج به تشخیص استاد راهنما و تائید گروه ذی ربط دانشجو موظف است حداکثر تا 6 واحد درسی را به عنوان جبرانی بگذراند. نمره دروس جبرانی در مشخص میانگین کل محاسبه نمی گردد.

ارزیابی دانشجوی دکتری در سال 99

- آزمونی تحت عنوان آزمون جامع دکتری وجود ندارد و احراز قابلیت های آموزشی و پژوهشی دانشجو در سرانجام هر نیمسال صورت می پذیرد.

- قابلیت های آموزشی دانشجو براساس تبصره 18 و قابلیت های پژوهشی دانشجو در سرانجام هر نیمسال به صورت قابل قبول و غیرقابل قبول سنجیده می گردد. درصورت احراز درجه قابل قبول از سوی کمیته راهبری، دانشجو می تواند به فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود ادامه دهد.

- چنانچه میزان پیشرفت فعالیت های پژوهشی دانشجو از سوی کمیته راهبری غیرقابل قبول سنجیده گردد، تنها یک نیمسال به او فرصت داده خواهد شد تا فرایند فعالیت های پژوهشی خود را به سطح قابل قبول ارتقا دهد، در غیراین صورت از تحصیل محروم خواهد ماند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مهمترین نکات تحصیلی دوره دکتری سال 99 چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین نکات تحصیلی دوره دکتری سال 99 چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید