مهارت آموزی 70 هزار سرباز در هشت ماه سال جاری

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، مهارت آموزی سربازان برای غنی سازی دوران خدمت و یاری به اشتغال آن ها پس از این دوران، اقدامی است که از سال 96 به طور جدی دنبال می گردد؛ بنا به گفته مدیر کل راهبری اجرای آموزش سازمان فنی و حرفه ای، از ابتدای سال جاری تا انتها آبان ماه 70 هزار سرباز آموزش های لازم را فراگرفته اند.

مهارت آموزی 70 هزار سرباز در هشت ماه سال جاری

به گزارش وبلاگ آقای رضایی به نقل از ایرنا، سربازی یکی از مراحل اصلی زندگی جوانان است و دغدغه اصلی آن ها پس از اتمام این دوره، پیدا کردن شغل مناسب است؛ چراکه آن ها به علت سربازی برای حدود دو سال از بازار کار فاصله می گیرند.

یکی از راهکارهای مناسب برای یاری به این افراد، مهارت آموزی در این دوران است که سازمان فنی و حرفه ای کشور به یاری نیروهای مسلح، قرارگاه مهارت آموزی را ایجاد نموده و مهارت آموزی سربازان را در دستور کار قرار داده است.

همچنین هفتم آذرماه سرتیپ موسی کمالی، مشاور عالی و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی، بیان کرد از سال 1401 صدور کارت سرانجام خدمت بدون داشتن مهارت ممنوع می گردد.

به گفته وی همه سربازان باید پنج نوع آموزش عمومی و اجتماعی، امداد و نجات، کسب و کار و حقوقی، سبک زندگی- مالی و فضای مجازی کسب و کار و حداقل یک مهارت منجر به اشتغال را فرا گیرند.

  • برگزاری دوره های مهارت آموزی برای سربازان

در این راستا مدیرکل راهبری اجرای آموزش سازمان فنی و حرفه ای روز شنبه اظهار کرد: یکی از اقداماتی که سال جاری به رسمیت شناخته شد دستورالعمل مهارت آموزی در محیط کسب و کار واقعی به سربازان وظیفه است.

حبیب عرفان منش اضافه کرد: بر این اساس به بنگاه های مالی مرتبط با نیروهای مسلح اجازه داده شد از سربازان وظیفه استفاده نمایند و همه کارگاه های تولیدی و خدماتی که در اختیار نیروهای مسلح هستند می توانند برای سربازان وظیفه ای که در آن محل کار می نمایند دوره های مهارت آموزی توسط استادکاران و مربیان برگزار نمایند.

به گفته وی پس از ابلاغ دستورالعمل وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این دوره ها توسط سازمان فنی و حرفه ای کشور مستندسازی و به رسمیت شناخته می گردد.

عرفان منش گفت: سال جاری آموزش مجازی و الکترونیکی را نیز در دستور کار داریم تا سربازانی که در مناطق مرزی و نقاط دورافتاده به مراکز آموزش فنی و حرفه ای دسترسی ندارند از این دوره ها استفاده نمایند.

به گفته مدیرکل راهبری اجرای آموزش فنی و حرفه ای تاکنون بیش از 2 هزار نفر از دوره آموزش مجازی استفاده کردند.

وی درباره محدودیت های آموزش به سربازان، گفت: در آموزش به سربازان وظیفه، اصل بر این است که این آموزش ها خللی بر وظایف و تکالیف سربازان ایجاد نکند و این موضوع باعث می گردد مدت دوره ها با محدودیت روبرو گردد.

عرفان منش اضافه کرد: کمبود مربیان مربوطه در دروه های مختلف و هزینه بالای آموزش های تخصصی از دیگر محدودیت های در این خصوص است.

  • صدور گواهینامه رسمی با پیروزیت در آزمون های مربوطه

وی درباره گستره آموزش به سربازان گفت: این آموزش ها در رشته های مرتبط با فناوری اطلاعات، کشاورزی، خودرو، برق، تاسیسات، صنایع چوب و مباحث مختلف اجرا می گردد و چنانچه سربازان در آزمون های مربوطه شرکت نمایند و پیروز به کسب امتیاز مربوطه شوند، گواهینامه رسمی صادر می گردد.

این مقام مسئول درباره آمار اشتغال سربازان پس از سرانجام دوره گفت: معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال مسئول تامین تسهیلات اشتغال زایی و رصد اشتغال مهارت آموزان سرباز است و تاکنون آمار رسمی اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: در مجموع سازمان فنی و حرفه ای یک سال پس از اتمام دوره، رهگیری های لازم را انجام می دهد و بر اساس آخرین آمار 48 درصد مهارت آموزان در این سازمان مشغول به کار شدند و می توان گفت نیمی از فارغ التحصیلان پیروز سازمان فنی و حرفه ای وارد فضای کسب و کار می شوند که این نتیجه را می توان به سربازان وظیفه تعمیم داد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مهارت آموزی 70 هزار سرباز در هشت ماه سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت آموزی 70 هزار سرباز در هشت ماه سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید