معروف ترین و محبوب ترین وانت های هیولا در جهان

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، روزنامه جام جم: امروزه بازیگران یکی از مهیج ترین مسابقات اتومبیلرانی که با استفاده از دانش بالای طراحی و مهندسی ساخت طرفداران زیادی نیز در اقصی نقاط دنیا به دست آورده اند، وانت های هیولا هستند. مانستر تراک ها (Monster Truck) در واقع وانت های پیکاپ یا شاسی بلندی هستند که سیستم تعلیق، لاستیک ها و موتور های ارتقایافته ای دارند. این خودرو ها در مسابقات خاص مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه به یکی از پرطرفدارترین مسابقات خودرویی در آمریکا، کانادا و اروپا تبدیل شده است. از مهم ترین اجزای این خودرو ها می توان به شاسی های توسعه یافته اشاره کرد که با وزنی در حدود 800 تا 900 کیلوگرم باید در برابر یک میلیون و صد هزار نیوتن نیرو تحمل داشته باشند.

معروف ترین و محبوب ترین وانت های هیولا در جهان

بخش قابل اشاره دیگر این خودرو ها موتور هایی است که در ساخت آن ها به کار می رود. وانت های هیولا معمولا از موتور های هشت سیلندر V شکلی استفاده می کنند که حجم 8/8 لیتری داشته و سوپرشارژ هستند و در نهایت وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ ها در این نوع خودرو ها را گیربکس های دو سرعته اتوماتیک به عهده دارند. ارتباط بین همه این اجزا را اکسل های بزرگی بر عهده دارند که معمولا از برند Rockwell هستند. مهم ترین بخش وانت های هیولا را شاید بتوان فنربندی و کمک های بزرگ آن ها در نظر گرفت. به طور متوسط هریک از این خودرو ها به هشت کمک فنر نیاز دارد که وزن کلی آن ها بیش از 200 کیلوگرم می شود.

بدنه اغلب این خودرو ها از جنس فایبرگلاس ساخته می شود و علتش هم این است که هم وزن کلی خودرو را کاهش داده و هم برای طراحی بدنه و شکل و شمایل سفارشی آن ها قدرت مانور بیشتری را در اختیار طراحان قرار دهد. لاستیک های وانت های هیولا از اولین چیز هایی است که اندازه غیرطبیعی و اغواکننده آن ها به چشم می خورد. این لاستیک ها معمولا 66 اینچی بوده و پهنای 109 سانتی متری دارند و جالب است بدانید وزن هر چهار حلقه آن ها چیزی حدود سه تن است! در ادامه با تعدادی از این هیولا های قدرتمند آشنا می شویم.

بیگ فوت

سال ساخت: 1354/ 1975

این خودرو که پیشگام وانت های هیولا به شمار می رود از سال 1358/ 1979 در معرض دید عموم قرار گرفت. طراح و مالک بیگ فوت (به معنی پا گنده) باب صدلر نام داشت و عنوان اولین نمونه ای بود که در تبلیغات تلویزیونی و مسابقات تصادفی خودرویی به کار برده شد. از این نمونه 21 نمونه تولید و پیروز شده در چند مسابقه به طور همزمان وارد شوند. تولیدکنندگان این خودرو توانسته اند با خودروسازان مطرحی همچون سامیت ریسینگ، فایراستون و مایکروسافت روابط کاری بسیار گسترده ای داشته باشند.

بلو تاندر

سال ساخت: 1379/ 2000

این هیولای عظیم الجثه نیز اولین بار سال 2000 وارد مسابقات مانسترجام شد. بلو تاندر (به معنی تندر آبی) با رقیب دیگر خود یعنی بیگ فوت مشترکات زیادی دارد. این اشتراکات آنقدر زیاد و فراوان است که بسکمک از طرفداران تصور می کنند در یک مقطع زمانی بلوتاندر برای جایگزینی بیگ فوت طراحی و ساخته شده است.

بلوتاندر در طول زندگی خود و زمانی که رانندگی آن را تاد لدوک برعهده داشت پیروز به کسب چند مقام قهرمانی در تورنمنت های مهم شد. سال 1392/ 2013 دل به تغییرات عمده ای داد و به بسکمک از تجهیزات کامیون وانت سری اف (F) همچون موتور CI Merlin540 مجهز شد. این خودرو در هر سال به طور متوسط توانسته است در بیش از 20 رویداد مهم ورزشی حاضر شده و به افتخارات خود بیفزاید. جالب است بدانید از خودروی بلوتاندر فقط دو نمونه تولید شده است.

گریو دیگر

سال ساخت: 1360/ 1981

یکی از محبوب ترین وانت های هیولا در تمام دوران گریو دیگر (به معنی گورکن) است. راننده اصلی و خالق آن دنیس اندرسون نام دارد. اندرسون توانسته چند دستگاه از این خودرو را همزمان در شرایط آماده مسابقه نگهداری کند تا بتواند در چند رویداد به صورت همزمان رقابت کند. همچنین اندرسون را می توان از اولین پیشگامان مسابقات مانستر تراک (Monster Truck) در آمریکا دانست. تا امروز 32 دستگاه گریو دیگر ساخته شده و نمونه فعلی آن به یک موتور 555 اینچ کوبیک مرلین مجهز است که تقریبا 1700 اسب بخار قدرت دارد.

ماکزیمم دیستراکشن

سال ساخت: 1382/ 2003

این هیولای دوست داشتنی که اوایل قرن بیستم تولید شد در رده محبوب ترین وانت های هیولای جهان قرار گرفت. یکی از علت های آن شاید همکاری سازندگان ماکزیمم دیستراکشن (به معنی حداکثر تخریب) با شرکت های تبلیغاتی همچون کلیر چنل (Clear Channel که حامی تبلیغات میدانی است) و دابلیو. سی. دابلیو (WCW در کشتی قهرمانی جهان) باشد. در حال حاضر سه دستگاه از این خودرو وجود دارد و می توانند به طور همزمان در تور ها و مسابقات ورزشی شرکت کنند. این خودرو هر سال یکی از رقبای ثابت مسابقات جهانی است و محبوب ترین نوع خود در جهان است

ال تورو لوکو

سال ساخت: 1380/ 2001

ال تورو لوکو نیز یکی دیگر از محبوب ترین وانت های هیولای جهان به شمار می رود و طراحی بدنه آن به گونه ای است که شبیه سر اسب به نظر می رسد. همین طراحی سبب شده طرفداران فراوانی داشته باشد. راننده اصلی آن لوپه سووزا است و از ابتدا که این خودرو به یک موتور شورولت مرلین شورولت 540 اینچی مجهز بوده هدایت آن را به عهده داشته و تاکنون توانسته یک بار عنوان قهرمانی جهان را به دست بیاورد. این وانت در سال 1392/ 2013 شاهد پیشرفت چشمگیری بود که یکی از این تغییرات انتقال قدرت به چهارچرخ آن به شمار می رود. تغییر دیگر ال تورو لوکو نیز مجهز شدن آن به یک گیربکس دو سرعته کوآن (Coan) است.

ب

تمن

سال ساخت: 1385/ 2006

بتمن یکی از محبوب ترین وانت های هیولا در رقابت های آمریکا به شمار می رود. این خودرو که 13 سال پیش ساخته شده توانست در سال های 2007 و 2008 میلادی به مقام قهرمانی جهان دست پیدا کند. موتور تعبیه شده در این خودرو از نوع شورولت مرلین 540 اینچی است و جیسون کودکدر اولین راننده ای بود که با آن وارد میدان رقابت شد. بتمن سال 1392/ 2013 تعمیر اساسی شد و این بار جان سیاسوک هدایت آن را به عهده گرفت.

سایبورگ

سال ساخت: 1369/ 1990

اولین نمونه از مانسترتراک های سری سایپورگ اوایل دهه 90 ساخته شد و توانست به یکی از محبوب ترین ها و منحصر به فردترین ها در نوع خود تبدیل شود. سایبورگ از این لحاظ منحصر به فرد است که تنها وانت های هیولای دوچرخ برقی است که توانسته وارد مسابقات شود. چرخ های جلوی این خودرو به مجموعه گیربکس متصل نیست و نیرو ندارد و همچنین سیستم تعلیق جلوی سایبورگ به طور مستقل عمل می کند. سایبورگ متعلق به جک کوبرنا است و به یک موتور شورولت Big Block496 مجهز بوده و امروزه نیز در صحنه های مسابقات می توان از تماشای قدرت نمایی اش لذت برد. در اینجا سایبورگ را درحال پرش از روی چند خودرو می بینید. قدرت بالای موتور، چنین توان شگفت انگیزی به این هیولا بخشیده است.

سادن ایمپکت

سال ساخت: 1369/ 1990

این خودرو نیز فعالیت حرفه ای خود در زمین مسابقه را در سری مسابقات مانسترجام سال 1990 آغاز کرد و توانست به چهار فینال جهانی برسد. همچنین سادن ایمپکت (به معنی برخورد ناگهانی) اولین نمونه از این سری خودروهاست که توانست به استاندارد های مربوط به اطمینان از قطعات یدکی در خودروی سواری کمک کند. حضور هیولای محبوب همچنان ادامه داشت تا این که سال 2010 راننده جدیدی به نام بن وینسلو برای آن در نظر گرفته شد و برای دو سال هدایت آن را عهده دار بود. از آن زمان نام این خودرو از سادن ایمپکت به گراند پاوندر تغییر پیدا کرد.

زامبی

سال ساخت: 1392/ 2013

زامبی اولین بار کار خود را در مسابقات مانستر جام سال 2013 آمریکا و با رانندگی شان کوهان آغاز کرد. این خودرو به یک موتور CI Merlin540 با قدرت 1500 اسب بخار و یک گیربکس دو سرعته کوآن مجهز بود. زامبی از لاستیک های 66 اینچی Terra استفاده می کند و طراحی کلی خودرو در پاسخ به نظرسنجی آنلاین اینترنتی انجام شد. یکی دیگر از نام هایی که برای این خودرو در نظر گرفته شده بود سوپرمن بود.

تروپیکال تاندر

سال ساخت: 1386/ 2007

تروپیکال تاندر (به معنی تندر حاره ای) نه تنها یک وانت هیولای بسیار جذاب است، بلکه امروزه جزو یکی از محبوب ترین خودرو های این رده نیز به شمار می رود. این خودرو به یک موتور CI Dart540 مجهز است که 1500 اسب بخار قدرت تولید می کند و همچنین یک گیربکس Powerglide از برند کوآن (Coan) نیز وظیفه انتقال قدرت به چرخ ها را در این خودرو بر عهده دارد. تروپیکال تاندر از لاستیک های 66 اینچی Terra استفاده می کند و در تمام مسابقات مانستر جام یک چهره شناخته شده به شمار می رود.

منبع: برترین ها

به "معروف ترین و محبوب ترین وانت های هیولا در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معروف ترین و محبوب ترین وانت های هیولا در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید