شکست توافق ریاض

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، ایسنا نوشت: با توجه به شروطی که شورای انتقالی جنوب یمن برای بازگشت دولت منصور هادی به عدن مشخص نموده است، احتمال شکست توافق ریاض وجود دارد.

شکست توافق ریاض

به نوشته روزنامه لبنانی الاخبار، به گفته بعضی منابع قرار است تیمی از دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن بعد از چند روز وقفه و شرط و شروط های متعدد شورای انتقالی امروز (شنبه) به عدن بازگردد.

این شرط گذاری یکی از نشانه های شکننده بودن توافق ریاض و دشوارهای بزرگی است که در راه اجرای این توافق وجود دارد.

اجرای توافق ریاض آسان نخواهد بود چراکه دو طرف بعد از آتش بس رسانه ای که چند روز بیشتر طول نکشید به درگیری ها بازگشته اند. اخیرا نیروهای عربستانی از دولت منصور هادی خواستند پرچم دولت سابق جنوب را از فرودگاه عدن پایین بیاورد و پرچم یمن را به جای آن برافرازد همین مساله موجب خشم شورای انتقالی و تهدید این شورا به لغو توافق شده است. همچنین نمایندگان این شورا در ریاض با بازگشت تمام اعضای دولت هادی مخالفت کردند و شرط گذاشتند که تنها مشخص عبدالملک، نخست وزیر دولت مستعفی، وزیر دارایی و رئیس بانک مرکزی با هدف پرداخت دستمزد شبه نظامیان شورای انتقالی بازگردند. همچنین این شورا شرط گذاشت که دولت هادی در عدن در زیر پرچم جدایی طلبان جنوب فعالیت خود را ازسربگیرد. تمامی این تحولات به تأخیر در بازگشت دولت مستعفی منتهی شد.

قرار بود دولت مستعفی یمن سه شنبه بازگردد اما به بهانه عدم تکمیل تدابیر امنیتی کاخ المعاشیق به آدینه موکول شد با این حال تا روز گذشته نیز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

به نظر می رسد که موانع زیادی در سر راه اجرای توافق وجود دارد و شورای انتقالی با تحویل نهادهای دولتی از جمله مقر روزنامه 14 اکتبر مخالفت نموده است. نیروهای عربستانی مجددا در اطراف کاخ المعاشیق مستقر شده اند اما کوشش این نیروها با پشتیبانی نیروهای سودانی برای کنترل اوضاع عدن تاکنون شکست خورده است. عدن طی چند روز اخیر شاهد ترورها و درگیری هایی میان نیروهای امنیتی و افراد مسلح ناشناس بوده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "شکست توافق ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست توافق ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید