دیوان لاهه دو متحد پیشین میلوشویچ را به علت جنایت های جنگ بوسنی مجرم شناخت

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، دیوان کیفری بین المللی مستقر در لاهه روز چهارشنبه دو متحد پیشین اسلوبودان میلوشویچ، رئیس جمهوری اسبق صربستان را در زمینه جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در دهه 1990 مجرم شناخت.

دیوان لاهه دو متحد پیشین میلوشویچ را به علت جنایت های جنگ بوسنی مجرم شناخت

به نقل از یورونیوز، یوویتسا استانیسیچ و فرانکو سیماتوویچ پیش از این در سال 2013 تبرئه شده بودند اما اکنون به علت یاری به خشونت هایی که شبه نظامیان صرب در شهر شاماتس در بوسنی انجام دادند به 12 سال زندان محکوم شدند. یوویتسا استانیسیچ، 70 ساله، به اسم رئیس اداره امنیت داخلی یکی از مردان کلیدی حکومت اسلوبودان میلوشویچ بود.

فرانکو سیماتوویچ هم معاونت یوویتسا استانیسیچ را در مقام رئیس اداره امنیت داخلی برعهده داشت.

پرونده رسیدگی به اتهامات یوویتسا استانیسیچ و فرانکو سیماتوویچ یکی از آخرین پرونده های مرتبط با جنگ های یوگسلاوی سابق بود که دیوان لاهه به آن رسیدگی کرد. تخمین زده می گردد که 130 هزار نفر در جریان خشونت های دهه 1990 در بالکان کشته شدند.

مونیرا سوباسیچ، رئیس یکی از انجمن های دفاع از حقوق قربانیان جنایت های جنگ بوسنی در واکنش به محکومیت یوویتسا استانیسیچ و فرانکو سیماتوویچ گفت که این حکم به منزله اجرای عدالت برای تمام قربانیان بوسنی است.

یوویتسا استانیسیچ و فرانکو سیماتوویچ تنها برای آنچه در آوریل سال 1992 در شهر شاماتس روی داد مجرم شناخته اند. دیوان لاهه آنها را به علت عدم وجود شواهد کافی از اتهام یاری به خشونت ها در دیگر شهرهای بوسنی و کرواسی تبرئه کرد.

اسلوبودان میلوشویچ در سال 2006 میلادی پیش از آنکه رسیدگی به اتهاماتش در دیوان لاهه به سرانجام برسد بر اثر حمله قلبی درگذشت.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "دیوان لاهه دو متحد پیشین میلوشویچ را به علت جنایت های جنگ بوسنی مجرم شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوان لاهه دو متحد پیشین میلوشویچ را به علت جنایت های جنگ بوسنی مجرم شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید