ائتلاف الفتح: رئیس جمهور تا دو روز دیگر نخست وزیر جدید عراق را معرفی می کند

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، ائتلاف الفتح در مجلس عراق گفت که رئیس جمهور این کشور پیش از انتها مهلت قانونی و تا دو روز دیگر، نخست وزیر جدید را معرفی می کند.

ائتلاف الفتح: رئیس جمهور تا دو روز دیگر نخست وزیر جدید عراق را معرفی می کند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آقای رضایی، ائتلاف الفتح عراق از وجود شش نامزد برای تصدی پست نخست وزیری پس از موافقت با استعفای عادل عبدالمهدی خبر داد و درباره دلیل عدم افشای اسامی این نامزدها برای رسانه ها و نیز زمان انتخاب نخست وزیر آینده توضیح داد.

محمد کریم کننده ائتلاف الفتح در مجلس، در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: برهم صالح رئیس جمهور طی دو روز آینده و پیش از پایان مهلت قانونی، نخست وزیر جدید را مأمور تشکیل کابینه خواهد کرد. فراکسیون های سیاسی نیز در حال بررسی سوابق شش نامزد مطرح ملی و توانمند برای تصدی پست نخست وزیری هستند. اما هویت این نامزدها برای رسانه ها فاش نشد، زیرا برخی طرف ها به دنبال فروپاشی کشور از طرق سیاسی و رسانه ای هستند و می خواهند که کشوررا به خلأ قانونی سوق دهند.

وی با اشاره به اینکه برآورد های رسانه های درباره نامزدهای نخست وزیری که تاکنون مطرح شده، غیرحقیقی است و شخصیت جدیدی که از حمایت مرجعیت دینی و تظاهرات کنندگان برخوردار خواهد شد، نخست وزیر می شود و طی دو روز آینده، هویت او اعلام خواهد شد.

مهلت قانونی انتخاب جانشین عادل عبدالمهدی در هجدهم دسامبر (27 آذر ماه) به پایان می رسد و به گفته کارشناسان اگر گروه های سیاسی عراق در این مدت نتوانند رئیس جدید قوه مجریه کشورشان را معرفی کنند، یک خلأ قانونی در کشور به وجود می آید.

پیشتر برآورد های رسانه ای درباره نامزدهای احتمالی نخست وزیری صورت گرفته بود و برخی از احتمال نامزدی فالح الفیاض مشاور امنیت ملی و رئیس سازمان الحشد الشعبی به عنوان نامزد رقیب عبدالوهاب الساعدی مطرح است که فراکسیون النجیفی، علاوی و برخی دیگر گروه ها درصدد نامزد کردن وی هستند، اگرچه گروه های کُرد با نامزدی هر فردی که سوابق نظامی داشته باشد، مخالفند.

در این مدت، اسامی برخی وزرای سابق عراقی نیز در این برآورد ها مطرح شد از جمله صالح الحسناوی، وزیر بهداشت سابق، علی الشکری وزیر سابق برنامه ریزی، سلام المالکی وزیر سابق حمل و نقل.

از سوی دیگر، برخی رسانه ها نیز از جمع شدن 177 امضا از فراکسیون های سیاسی مجلس برای نامزدی ابراهیم بحر العلوم وزیر نفت اسبق عراق خبر می دهند و برخی نیز بازگشت جعفر الصدر سفیر عراق در انگلیس را به موضوع انتخاب نخست وزیر جدید، مرتبط می دانند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "ائتلاف الفتح: رئیس جمهور تا دو روز دیگر نخست وزیر جدید عراق را معرفی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف الفتح: رئیس جمهور تا دو روز دیگر نخست وزیر جدید عراق را معرفی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید