کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، دادگاهی در کامبوج امروز (جمعه) یک فیلمساز استرالیایی را به اتهام جاسوسی به شش سال حبس محکوم کرد.

کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جیمز ویکتسون، فیلمساز 69 ساله استرالیایی ژوئن گذشته پس از آن که با استفاده از یک پهپاد در حال فیلمبرداری از یک تجمع جناح مخالف بود، بازداشت شد. این تجمع توسط حزب نجات ملی کامبوج سازماندهی شده بود؛ حزبی که اندکی بعد از سوی نظام حاکم این کشور منحل شد.

ویکتسون به جاسوسی متهم شده اما این که برای چه جناح یا کشوری جاسوسی کرده، مشخص نیست. خانواده این فیلمسازی استرالیایی صدور چنین حکمی از سوی دادگاه را به شدت فاجعه بار قلمداد کرده اند و خود این فیلمساز نیز در خصوص آن ابراز ناباوری کرده و گفته است: من برای کدام کشور جاسوسی کرده ام؟

خانواده ویکتسون با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: جیمز تقریبا 70 ساله است و وضعیت سلامت وی چندان مناسب نیست. خانواده ما درباره آنچه برای او اتفاق خواهد افتاد، بسیار نگران است.

قاضی این دادگاه هنگام صدور حکم گفت: این دادگاه جیمز ریکتسون را به خاطر جاسوسی و گردآوری اطلاعات مغایر با امنیت و منافع ملی بین دسامبر 2010 و ژوئن 2017 به شش سال حبس محکوم می کند. در حکم دادگاه و پرونده اتهامی مشخص نشده است که انگیزه ریکتسون از جاسوسی چه بوده است.

در طول محاکمه، که به طور علنی از هفته گذشته آغاز شد، دادستان آثار تولیدی این متهم را مصداق تبلیغ علیه حکومت کامبوج به منظور آسیب رساندن به امنیت و اعتبار این کشور توصیف کرد و گفت که فعالیت های او به وجهه مردم کامبوج در جهان آسیب رسانده است.

جیمز ریکتسون از حدود بیست سال گذشته بارها به منظور تهیه فیلم مستند به کامبوج سفر کرده است.

بازداشت این شهروند استرالیایی در جریان موج جدید فشار بر مخالفان صورت گرفت که هدف اصلی آن، محدود کردن آزادی بیان و رسانه ها در آستانه انتخابات مجلسی جدید بود. ماه گذشته، حزب مردم کامبوج، به رهبری هون سن، نخست وزیر در انتخابات مجلسی بار دیگر اعلام پیروزی کرد. با توجه به محدودیت های اعمال شده علیه احزاب و گروه های مخالف و منتقد و فشار بر رسانه های خبری، سلامت و منصفانه بودن انتخابات و صحت نتیجه اعلام شده آن با تردید تلقی شده است.

کشور کامبوج در جنوب شرق آسیا در ساحل خلیج تایلند واقع شده و با کشورهای تایلند، لائوس و ویتنام هم مرز است. این کشور حدود پانزده میلیون جمعیت دارد که اکثر آنان پیرو مذهب بودایی هستند.

کامبوج در سال 1953 به عنوان یک کشور دارای نظام مشروطه پادشاهی استقلال خود را از فرانسه به دست آورد اما در سال های بعد، از بحران های منطقه ای از جمله جنگ ویتنام، آسیب دید. بین سال های 1975 تا 1978، کامبوج تحت حکومت خمرهای سرخ بود که در اجرای ایدئولوژی خاص خود، هزاران تن را کشتند و اقتصاد کامبوج را به ویرانی کشاندند.

در سال 1978، ویتنام با حمله به کامبوج، رژیم خمرهای سرخ را سرنگون کرد و این کشور تا سال 1992 درگیر بی ثباتی سیاسی و نزاع داخلی بود. در سال 1993، قانون اساسی جدید مشروطه در این کشور به تصویب رسید و اعلام شد که کامبوج از دموکراسی برخوردار شده است.

اگرچه کامبوج دارای نظام مجلسی است اما هون سن، نخست وزیر که از فرماندهان سابق خمرهای سرخ است، کمابیش از سال 1985 در قدرت سهیم بوده یا قدرت را در دست داشته است.

با وجود برگزاری مرتب انتخابات مجلسی و رعایت ظواهر قانونی، طی سال های اخیر، دولت به رهبری هون سن با فشار بر احزاب و رسانه های مخالف قدرت را در انحصار خود حفظ کرده و حزب مردم کامبوج، به رهبری او، اکثریت قاطع کرسی های مجلس را در اختیار داشته است. در جدیدترین دور انتخابات، این حزب 121 کرسی از 125 کرسی مجمع ملی و 58 کرسی از 62 کرسی سنا را به خود اختصاص داد.

نظام سیاسی کامبوج مشروطه سلطنتی است و قدرت اجرایی در دست نخست وزیر است و نهاد سلطنت جنبه تشریفاتی دارد. در کامبوج سلطنت موروثی نیست بلکه پس از درگذشت پادشاه، شورایی متشکل از شخصیت های کشور، از جمله نخست وزیر، فردی را از میان شاهزادگان به سلطنت انتخاب می کنند. نوردوم سیهامونی، پادشاه فعلی در سال 2004 به سلطنت برگزیده شد.

منبع: انتخاب

به "کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید