ژاپن پیش قدمِ حفاظت از میراث دیداری و شنیداری

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، دیجیتال سازی به عنوان روشی جدید برای پاسداری از آثار دیداری و شنیداری، یونسکو با هدف حفظ حافظه جهانی، در قالب پروژه ای دو ساله و با حمایت دولت ژاپن در دستور کار این سازمان جهانی قرار گرفته است.

ژاپن پیش قدمِ حفاظت از میراث دیداری و شنیداری

این خبر را در آئین بزرگداشت روز دنیای میراث دیداری و شنیداری که سه شنبه 14 آبان در سالن قلم تالار همایش های کتابخانه ملی برگزار گردید، سوتان سوتکوفسکی - سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران - به نقل از مدیر کل یونسکو بیان کرد.

اودری آزوله مدیر کل یونسکو - به مناسبت روز دنیای میراث دیداری و شنیداری، در پیامی که توسط سوتان سوتکوفسکی - سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران - قرائت شد، نوشته است: در سال 1963و 1964 نلسون ماندلا و دیگر رهبران کنگره ملی آفریقا به جرم کوشش برای کارشکنی و خرابکاری در نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی محاکمه شدند. مبارزات تاریخی آنها علیه نظام حقوقی حاکم توجه دنیای را به اوصاع کشور جلب کرد. این محاکمه که عنوانش پرونده شماره 253/1963 دادگاه کیفری (دولت علیه نلسون ماندلا و دیگران) است در فهرست حافظه دنیای یونسکو ثبت شده است.

این اثر شامل تصویر واضحی از حکم بازداشت صادره برای ماندلا و صوت ضبط شده از کل محاکمه است. محافظت از چنین اسناد و سوابقی که به ما این امکان را می دهد تا به بی رحمی نژادپرستی واقف شویم بخش مهمی از ماموریت یونسکو برای ترویج صلح و جلوگیری از تکرار تاریخ است. از سوی دیگر، باید در نظر داشت که آثار دیداری و شنیداری به شدت آسیب پذیر هستند. بسیاری از آنها به دلیل روش های نامناسب نگهداری، بلایای طبیعی و حتی درگیری ها از بین رفته اند.

از این رو یونسکو با آرشیویست ها، کتابدارها و دیگر افرادی که به نگهداری و ایجاد دسترسی به این میراث فعالیت می نمایند همکاری می نماید. یکی از این روش های همکاری به وسیله برنامه حافظه دنیای یونسکوست. دیجیتال سازی روش های جدیدی برای پاسداری از این آثار را ارائه نموده و دسترسی به آنها را برای مردم در سراسر دنیا فراهم می نماید. سازمان یونسکو به عنوان پیشگام در این راستا پروژه دو ساله ای را با حمایت سخاوتمندانه دولت ژاپن شروع نموده است که در ژوئن سال 2020 به خاتمه می رسد.

پروژه دیجیتال سازی تاریخ مشترک مان در یونسکو بیش از 15 هزار صدای ضبط شده، 75 ساعت فیلم و برنامه ویدیویی و 5 هزار عکس تاریخی است که به یاری آنها داستان فعالیت سازمان یونسکو برای ترویج همکاری بین المللی و برقراری صلح گفته می گردد. در حال حاضر اولین نمونه های دیجیتال شده به صورت برخط قابل دسترسی هستند و در ماه های آینده هزاران مورد جدید به آنها اضافه خواهد شد.

روز دنیای میراث دیداری شنیداری که سال جاری در خصوص پرداختن به گذشته به وسیله صدا و تصویر است، فرصتی است برای یادآوری اهمیت آثار دیداری شنیداری برای ارتباط با تاریخ مان و درک هویت امروزمان. قرن گذشته مملو از پیشرفت های بی سابقه بشر و رویدادهای سرنوشت ساز در دنیا بود. باید اطمینان حاصل کنیم آموزه های مربوط به آن به نسل آینده منتقل خواهد شد.

محمدحسن سمسار - پژوهشگر - نیز در صحبت هایی در این آیین، عامل موثر در زندگی و فرهنگ بشری را هنر و صنعت عکاسی و صنعت ضبط صدا دانست و گفت: عکاسی مقدم بر صداست. در 1839 (1255قمری) لویی داگرِ فرانسوی، مخترع دوربین عکاسی که نخستین دوربین نیز به افتخار نامه او به همان نام نامیده شد، جعبه جادویی خود را به فرهنگستان علوم و معاونت هنرهای زیبای فرانسه اهدا کرد، چیزی که او اختراع نموده بود با وسایل بزرگ و سنگین باید روی پایه ای قرار می گرفت و برای دریافت تصویر به حدود 40 دقیقه زمان احتیاج داشت.

وی با بیان این که داگر هیچگاه فکر نمی کرد که سال ها بعد از او، اختراعش آن قدر پیشرفت کند که برای دریافت تصویری که او برای ساخت اش کوشش زیادی نموده، در کسری ازثانیه عمل کند، چیزی که امروز در گوشی تلفن همراه بخش زیادی از مردم وجود دارد، افزود: یکی از مسائل این اختراع، قابل تکثیر نبودن عکس های ان بود، عکاس برای یکبار آن را ثبت می کرد، اما در صنعت عکاسی امروزی، به راحتی تعداد زیادی از آن را می توان تکثیر کرد.

در ادامه با رونمایی از کتاب شیوه های دیداری و شنیداری در فلسفه و اصول از 31 تصویر مولاژ شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که متعلق به آلبوم خانه کاخ دنیای گلستان است، رونمایی شد. همچنین قرار است این تصاویر از سه شنبه - 14 آبان - تا یک هفته آینده در حوض خانه کاخ دنیای گلستان نیز نمایش داده گردد.

منبع: دنیای سفر

به "ژاپن پیش قدمِ حفاظت از میراث دیداری و شنیداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن پیش قدمِ حفاظت از میراث دیداری و شنیداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید