پرخوری چرخه متابولیک بدن را تغییر می دهد

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، دانشمندان برای نخستین بار و به وسیله آزمایشات حیوانی دریافتند که رژیم غذایی تأثیر هورمون ها و دارو ها بر روی بافت های متابولیکی بدن را تغییر می دهد.

پرخوری چرخه متابولیک بدن را تغییر می دهد

به گزارش، یک تیم تیم تحقیقاتی دریافت که چگونه هورمون های استرس میزان چربی و قند خون در یک چرخه 24 ساعته را کنترل می نمایند. علاوه بر این، نشان دادند که یک رژیم غذایی با کالری بالا، چرخه های متابولیک را تغییر می دهد.

این مطالعه جدید که توسط محققان Helmholtz Zentrum München و مرکز تحقیقات دیابت آلمان (DZD) در مونیخ آلمان انجام شد، ماهیت ریتمیک هورمون های استرس را شرح می دهد که چگونه سطح این هورمون ها قبل از بیدار شدن و هنگام تغذیه و یا گرسنگی و در هنگام خواب افزایش می یابد.

این یافته ها همچنین چگونگی پیوند این چرخه هورمونی با فعالیت کبد در زمان ذخیره و آزاد سازی قند و چربی را روشن می نماید. محققان با آنالیز فعالیت گلوکوکورتیکوئید در کبد موش ها به این یافته ها دست یافتند. نتایج نشان می دهد که دارو های گلوکوکورتیکوئید تأثیرات متفاوتی بر افراد مبتلا به چاقی و افراد لاغر دارد.

گلوکوکورتیکوئید ها به گروهی از استروئید ها گفته می گردد که در بخش قشری غده فوق کلیوی ساخته می شوند. استروئید ها ترکیبات چربی با چهار حلقه کربنی هستند. کورتیزول یا هیدروکورتیزون مهمترین گلوکوکورتیکوئید بدن است. تفاوت اصلی گلوکوکورتیکوئید ها با سایر کورتیکواستروئید ها در رسپتور های اختصاصیشان و تاثیراتشان بر بدن است.

گلوکوکورتیکوئید ها نقش های مختلفی در بدن از جمله کاهش التهاب، تخفیف واکنش های ایمنی، تاثیر بر متابولیسم و افزایش قند خون دارند. افزایش یا اختلال در ترشح گلوکوکورتیکوئید در بیماری های مختلفی مانند سندرم کوشینگ و بیماری آدیسون نقش دارد.

غدد فوق کلیوی در صبح هورمون های گلوکوکورتیکوئید آزاد می نمایند که تحت کنترل سیگنال های مرتبط با ساعت مغز هستند. ساعت بیولوژیکی موجود در هر سلول بدن به تنظیم زمان روزانه هورمون یاری می نماید. نور خورشید و عوامل سبک زندگی به متعادل نگه داشتن ساعت بیولوژیکی بدن یاری می نماید.

غدد در پاسخ به استرس هورمون آزاد می نمایند، به همین دلیل به آن ها هورمون استرس نیز گفته می گردد. هورمون های استرس قبل از بیدار شدن به اوج خود می رسند و به بدن یاری می نمایند تا با دریافت انرژی از سطح چربی و قند افزایش یافته و فعالیت های روز را شروع کند.

با این حال، اختلال در ساعت های بیولوژیکی مانند تغییر در کار ها می تواند سوخت و ساز بدن را به شدت تحت تاثیر قرار داده و به اختلالاتی مانند دیابت نوع 2، چاقی و کبد چرب منجر گردد.

این مطالعه با هدف درک ارتباط بین هورمون استرس روزانه، ساعت بیولوژیکی و چرخه های متابولیکی با تمرکز بر گیرنده های گلوکوکورتیکوئید انجام شد. گلوکوکورتیکوئید ها فرآیند های مولکولی متعددی از جمله متابولیسم و ایمنی تا رشد و شناخت استخوان را تنظیم می نمایند.

تقریباً در هر سلول بدن گیرنده هایی برای این هورمون ها وجود دارد. بدون گیرنده تطبیق، هورمون نمی تواند وارد سلول گردد و بر آن تأثیر بگذارد.

برای مطالعه جدید، این تیم فعالیت متابولیکی گلوکوکورتیکوئید ها در کبد موش ها را آنالیز کردند. در این تحقیق از دو گروه موش استفاده شد؛ یک گروه با رژیم غذایی عادی و گروه دیگر رژیم غذایی پرچرب تغذیه شدند. روش هایی که آن ها استفاده می کردند نشان می دهد که اثرات گلوکوکورتیکوئید ها در هنگام گرسنگی حیوانات و هنگام خواب با زمان بیداری و فعالیت متفاوت است.

محققان دریافتند که گیرنده گلوکوکورتیکوئید این اثرات را به وسیله اتصال به زمان با ژنوم سلول های کبدی انجام می دهد. علاوه بر این، به نظر می رسد که گیرنده و هورمون های استرس مرتبط، به تنظیم تقریباً تمام ژن های شبانه روزی یاری می نمایند.

محققان نشان دادند در کبد موش هایی که فاقد گیرنده هستند، میزان چربی و قند طبق روز و شب کنترل نمی گردد. این تیم دریافتند که چگونه کبد میزان قند و چربی خون در طول روز را در مقایسه با شب کنترل می نماید. مجموعه دیگری از آزمایشات نشان داد که موش های با وزن طبیعی و چاق به یک داروی گلوکوکورتیکوئید واکنش متفاوتی نشان دادند.

این تیم معتقد است که این مطالعه اولین تحقیقی است که نشان می دهد رژیم غذایی می تواند تأثیر هورمون ها و دارو ها را بر روی بافت های متابولیکی تغییر دهد. محققان پیشنهاد می نمایند که یافته های آن ها به آگاهی از نقش ساعت بیولوژیکی در سلامت و بیماری تأکید دارد.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پرخوری چرخه متابولیک بدن را تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرخوری چرخه متابولیک بدن را تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید