پدرها و مادرها بهتر است از چه زمانی برای فرزند گوشی موبایل هوشمند تهیه کنند؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، بسیاری از بچه ها از همان سنین 4 الی 5 سالگی یک تبلت یا اسمارت فون می خواهند ولی آیا آمادگی استفاده از این دستگاه ها را دارند؟ بچه ها در چه سنی باید مالک یک گوشی تلفن همراه باشند؟

پدرها و مادرها بهتر است از چه زمانی برای فرزند گوشی موبایل هوشمند تهیه کنند؟

گزارش جدید موسسه Common Sense Media که در حوزه فناوری ها و رسانه های بچه ها فعالیت می کند؛ نشان می دهد بیش از نیمی از بچه ها امریکایی در سن 11 سالگی دارای اسمارت فون هستند. در سن 12 سالگی، بیش از دو سوم بچه ها گوشی دارند و در سن 14 سالگی به اندازه بزرگ سالان صاحب تلفن هوشمند هستند.

همچنین، این گزارش می گوید برخی از بچه ها در سنین پایین تر صاحب اسمارت فون شدند. 20 درصد بچه های دبستانی 8 ساله در امریکا دارای تلفن همراه هستند.

نکته مهم اینجا است که وقتی فرزند شما می بیند تمام دوستان و هم سالان خود یک گوشی تلفن همراه دارند؛ خیلی سخت است از این خواسته چشم پوشی کند و برای شما هم سخت تر است که آرزویش را برآورده نکنید.

بنابراین، تفکر در سن مناسب دادن گوشی به کودک بسیار اهمیت دارد. اگرچه، تحقیقات زیادی در سال های اخیر روی این موضوع شده است و هریک از جنبه ای پیشنهاداتی دادند ولی واقعیت این است که هیچ پاسخ درست و روشنی وجود ندارد.

شاید بهترین پاسخ این باشد که هر وقت والدین احساس کردند زمان مناسبی است که فرزندشان صاحب یک اسمارت فون باشد. فرزند شما باید نشانه هایی از خود بروز دهد که شایستگی و آمادگی نگهداری و استفاده از یک اسمارت فون را دارد.

فاکتورهای تصمیم گیری

مسئولیت پذیری: آیا فرزند شما به سنی رسیده است که مسئولیت پذیر باشد؟ آیا ارزش پول، پس انداز، نگه داری از یک شی قیمتی و مدیریت خرید را می داند؟ آیا با مسئله خرید گوشی تلفن همراه عاقلانه برخورد می کند یا هنوز احساسات بچه گانه ای دارد؟ اگر این نشان ها را در فرزند خود می بینید؛ احتمالا زمان مناسبی است که به او یک اسمارت فون هدیه بدهید.

ایمنی: فرزند شما به تنهایی مدرسه می رود یا شما همراه او هستید؟ داشتن گوشی برای بچه ها در برخی اوقات بیشتر یک نیاز است تا سرگرمی و بازی. برخی اوقات احساس می کنید باید یک گوشی در اختیارش قرار دهید تا همیشه با شما در ارتباط و تماس باشد.

بلوغ اجتماعی: فرزند شما با دوستان خود مهربان و با احترام است؟ آیا تصور درستی از کارکرد اینترنت دارد و اینکه وقتی چیزی روی آن قرار گرفت؛ دیگر پاک و حذف شدنی نیست؟ می تواند کنترلی روی روابط و فعالیت های خود در اینترنت داشته باشد؟ آیا می تواند چیزهایی که آزارش می دهند را روی اینترنت قرار ندهد؟ اثرات مخرب و ویران گر شبکه های اجتماعی برای بچه ها و نوجوانان را در نظر داشته باشید و براین اساس زمانی کودک خود را وارد این شبکه ها کنید که کمترین آسیب را ببیند.

الگوی استفاده صحیح از تلفن هوشمند

با خرید و هدیه دادن یک اسمارت فون به فرزند، همه چیز تمام نمی شود. خواسته یا ناخواسته، کودک به دنبال تقلید و الگوبرداری از والدین برای استفاده از اسمارت فون است.

وقتی پدر و مادری تمام اوقات خود را با گوشی سپری می نمایند و اصطلاحا در هیچ زمانی تلفن هوشمند خود را زمین نمی گذارند؛ نباید انتظار داشت فرزند آن ها فقط چند ساعت محدود با گوشی باشد.

اگر والدین خودشان در هنگام غذا خوردن، دورهمی ها، تماشای تلویزیون و رانندگی از گوشی استفاده ننمایند؛ فرزند هم یاد می گیرد چگونه روابط خود با گوشی را تنظیم کند و به سوی رفتارهای سالم مشابهی برود.

والدین باید درباره محدودیت های استفاده از گوشی، اینترنت و شبکه های اجتماعی با فرزندان خود صحبت نمایند و در عمل قوانین و مقرراتی وضع کرده و سعی نمایند آن را اجرا نمایند.

باید به بچه ها درباره مضرات صفحه نمایش ها اطلاعاتی داد. باید آن ها را آموزش داد چگونه درست از اینترنت استفاده کرده و دنبال کنجکاوی های خود باشند. نمی توان مانع از کنجکاوی و هیجان کودک در استفاده از اینترنت و انواع ابزارهایی مانند پیام رسان ها شد ولی می توان آن را درست و به سویی مطمئن هدایت کرد که سازنده و مفید باشد.

این کار هم مستلزم هوشمندی والدین و وقت گذاشتن برای کودک است. متاسفانه، برخی از والدین برای دور کردن فرزند از خودشان و راحتی بیشتر سراغ دادن اسمارت فون به او می فرایند!

منبع

منبع: یک پزشک

به "پدرها و مادرها بهتر است از چه زمانی برای فرزند گوشی موبایل هوشمند تهیه کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدرها و مادرها بهتر است از چه زمانی برای فرزند گوشی موبایل هوشمند تهیه کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید