سلول های ایمنی چگونه از خود در برابر تومور سرطانی محافظت می کنند؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، پژوهشگران حوزه سرطان در مطالعه اخیرشان دریافته اند که چگونه سلول های ایمنی بدن از خودشان در برابر کشته شدن جلوگیری می کنند.

سلول های ایمنی چگونه از خود در برابر تومور سرطانی محافظت می کنند؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران مرکز سرطان پیتر مک کالوم(Peter MacCallum Cancer Centre) استرالیا اخیرا با همکاری پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن(UCL) دریافته اند سیستم ایمنی بدن انسان بسیار از خودشان در برابر تومورهای سرطانی محافظت می کنند. پژوهشگران اظهار کرده اند ما باید از سیستم ایمنی بدن خود تشکر کنیم، زیرا آنها همیشه هوشیار هستند تا از ما در برابر سرطان و عفونت ها محافظت کنند. اما دقیقاً اینکه چگونه سلول های ایمنی بدن هنگام حمله مهاجمان از خود محافظت می کنند موضوعی است که پژوهشگران طی این مطالعه به بررسی آن پرداخته اند.

محققان اکنون دریافته اند که سلول های ایمنی یک محافظ محکم در اطراف خود ایجاد می کنند و این موضوع سبب می شود تا تومورهای سرطانی نتوانند وارد آنها شوند. این کشف می تواند به توسعه درمان های جدید سرطان منجر شود.

لنفوسیت های تی کشنده(CTLs) نوعی سلول ایمنی است که سلول هایی را که سرطانی، آلوده یا آسیب دیده هستند مورد هدف قرار می دهد. آنها پس از چسبیدن به هدف، از پروتئینی به نام پرفورین(perforin) استفاده می کنند که این پروتئین لنفوسیت های تی کشنده را به غشای خارجی سلول هدایت می کند. اگر این لایه محافظ که سلول های ایمنی اطراف خود تشکیل داده اند، به خطر بیافتد، مولکول های سمی می توانند وارد سلول شده و آنها را از بین ببرند.

اما یک راز دیرینه در نحوه عملکرد آن وجود دارد زیرا اگر همیشه اینگونه پیش رود، لنفوسیت های تی کشنده همیشه باید قربانی شود اما این در حالی است که همیشه عکس این موضوع رخ می دهد و آنها پیروز می شوند.

طی این مطالعه دانشمندان تصمیم گرفتند به بررسی این موضوع بپردازند. پژوهشگران این مطالعه پس از چند بررسی اظهار کرده اند به نظر می رسد پاسخ در غشای بیرونی است.

نه تنها غشای لنفوسیت های تی کشنده از سلول های هدف متراکم تر هستند، بلکه بعضی از مولکول های چربی که آنها را تشکیل می دهند بار منفی دارند. این امر به آنها امکان می دهد پروتئین های پرفورین را ذخیره کنند تا آنها از لنفوسیت ها در برابر آسیب جلوگیری کنند.

ایلیا واسکوبونیک(Ilia Voskoboinik)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: تمام سلول های بدن ما توسط غشایی ساخته شده که از میلیون ها مولکول لیپید ریز تشکیل شده است. ما دریافتیم که لیپیدها در غشاهای لنفوسیت های تی کشنده در مقایسه با سلول هایی که قصد کشتن آنها را دارند محکم تر هستند. هرچه چربی ها چگال تر باشند، قابلیت نفوذناپذیری غشا نسبت به عمل پرفورین افزایش می یابد.

سلول T سمی یا لنفوسیت T سمی یا سلول T کشنده یا سلول CD8+ T یا لنفوسیت های تی کشنده(cytotoxic T cell یا killer T cell یا Tc cells) یکی از انواع لنفوسیت تی و نوعی گلبول سفید است که سلول های سرطانی، سلول هایی که آلوده شدند(مخصوصاً از طریق ویروس)، یا سلول هایی که به شکلی دیگر آسیب دیده اند را می کشد.

محققان برای بررسی این مکانیسم لیپیدهای غشاهای لنفوسیت های تی کشنده را به طور مصنوعی مختل کردند و دریافتند این سلول های ایمنی بخشی از مقاومت خود را در برابر پرفورین از دست دادند. این تیم می گوید که بعضی از سلول های سرطانی ممکن است غشاهای خود را به عنوان یک مکانیسم دفاعی سخت کنند و خنثی کردن این امر به طور بالقوه می تواند به توسعه درمان های جدید ضد سرطان منجر شود.

جس رود اشمیت(Jesse Rudd-Schmidt) یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: اثر روش های فعلی ایمن درمانی متکی به توانایی لنفوسیت های تی کشنده، برای از بین بردن سلول های تومور از طریق فعالیت پرفورین است. اگر بعضی از سلول های سرطانی بتوانند غشاهای بیرونی خود را مجدداً شبیه به غشاهای کاملاً بسته و با فشار منفی از لنفوسیت های تی کشنده کنند، این امر می تواند مانع کشته شدن آنها توسط سیستم ایمنی بدن شود.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سلول های ایمنی چگونه از خود در برابر تومور سرطانی محافظت می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول های ایمنی چگونه از خود در برابر تومور سرطانی محافظت می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید