روش صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از آنفلوآنزا و سرماخوردگی ، آیا ضدعفونی کننده های دست مؤثرند؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، شستن درست دست ها با آب و صابون یکی از بهترین راه ها برای محافظت شما در برابر سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصول سرد سال است.

روش صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از آنفلوآنزا و سرماخوردگی ، آیا ضدعفونی کننده های دست مؤثرند؟

برای شستن دست هایتان ابتدا آن ها را با آب مرطوب کنید بعد صابون را به دستتان بمالید به طوری که همه سطوح دست را بپوشاند و بعد برای 20 ثانیه به شدت دست هایتان را به هم بمالید.

هنگام مالیدن دست ها به هم با آب و صابون تمام کثافات و ذرات میکروبی از سطح پوست آزاد می شوند. سپس در صابون به دام می افتند و هنگام آب کشیدن دست ها این میکروب ها و کثافات از دست ها زدوده می شوند.

دمای آب از این لحاظ اهمیت چندانی ندارد، بلکه آنچه مهم است، مدت زمانی است که شما صرف مالیدن دست ها به هم و آب کشیدن درست آن ها می کنید.

  • آب سرد هم برای شستن دست مناسب است

اگر در موقعیتی هستید که امکان شستن دست هایتان را ندارید، می توانید از محلول های ضدعفونی کننده دست با محتوای الکل 60 تا 95 درصد استفاده کنید. فقط باید بدانید که این محلول های ضدعفونی کننده به اندازه آب و صابون مؤثر نیستند.

این محلول های ضدعفونی کننده را در مکان های مانند ماشین، میز کار یا کوله پشتی تان نگهدارید. ازآنجایی که این محلول ها پایه الکی دارند، باید در جایی دور از دسترس بچه ها نگهداری شوند. بچه ها فقط تحت نظر بزرگ سالان باید از این محلول ها استفاده کنند.

  • استفاده درست از فراورده های ضد عفونی کننده دست

بااینکه سازندگان محلول های ضدعفونی کننده دست ادعا می کنند این محلول ها 99 درصد باکتری ها و میکروب ها را از بین می برند، برخی از میکروب ها در برابر آن ها مقاوم هستند، ازجمله نورو ویروس ها و برخی از باکتری های بیماری زا.

  • نکته بهداشتی: پیشگیری از نوروویروس

بااینکه این محلول ها در شرایط معمول می توانند نقش سودمندی در بهداشت دست داشته باشند، نباید فراموش که آن ها نمی توانند جای شستن درست دست با آب و صابون را بگیرند.

شستن دست ها میکروب های بیشتر و همچنین بسته به چیزهایی که دست هایتان با آن ها در تماس بوده اند، برخی مواد شیمیایی را از روی دست های شما پاک می کند.

  • چطور به بچه ها شستن دست را آموزش دهیم؟

منبع: همشهری آنلاین

به "روش صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از آنفلوآنزا و سرماخوردگی ، آیا ضدعفونی کننده های دست مؤثرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از آنفلوآنزا و سرماخوردگی ، آیا ضدعفونی کننده های دست مؤثرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید