در 30 دقیقه پایانی زندگی جورج فلوید چه گذشت؟

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، مرگ یک مرد سیاه پوست آمریکایی هنگام بازداشت توسط پلیس اعتراضات سراسری در آمریکا را در پی داشته است.

در 30 دقیقه پایانی زندگی جورج فلوید چه گذشت؟

جورج فلوید 46 ساله بعد از دستگیری توسط پلیس بیرون فروشگاهی در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا درگذشت.

ویدیوی بازداشت فلوید در روز 24 مه، یک مامور پلیس سفیدپوست به نام درک شووین را نشان می دهد که زانوی خود را به گردن او که نقش بر زمین شده فشار می دهد. آقای شووین 44 ساله به قتل غیرعمد متهم شده است.

رویدادهای کلیدی که به مرگ آقای فلوید انجامید در 30 دقیقه رخ دادند. آنچه در ادامه آمده مجموعه اطلاعاتی است که بی بی سی با استناد به گفته های شواهد، ویدیوها و بیانیه های رسمی جمع آوری نموده است.

ماجرا از گزارش یک اسکناس 20 دلاری جعلی به پلیس آغاز شد.

عصر روز 25 مه فروشگاه مواد غذایی به نام کاپ فودز که آقای فلوید از آن سیگار خریده بود با پلیس تماس گرفت. یکی از کارمندان فروشگاه به پلیس زنگ زد تا از فلوید که مظنون به استفاده از یک 20 دلاری جعلی بود، شکایت کند.

آقای فلوید چند سال پیش به مینیاپولیس نقل مکان نموده بود و پیش از آن در شهر هیوستون ایالت تگزاس که در آن عظیم شده بود، زندگی می کرد. او مثل میلیون ها آمریکایی دیگر که با شیوع ویروس همه گیر کرونا بی کار شدند، به تازگی کارش به عنوان محافظ امنیتی یک رستوران را از دست داده بود.

آقای فلوید مشتری همیشگی فروشگاه کاپ فودز بود. مایک ابومیاله، صاحب فروشگاه در گفت و گو با شبکه ان بی سی او را مردی دوست داشتنی توصیف کرد که هیچ وقت دردسر درست ننموده بود.

اما روزی که این رخ داد، آقای ابومیاله سر کار نبود و کارمند نوجوانش هم اسکناس تقلبی را به پلیس گزارش داد چون می خواست طبق قوانین فروشگاه عمل کند.

بنا بر مدارکی که توسط مقامات پلیس منتشر شد، کارمند فروشگاه ساعت 20:01 در تماس تلفنی با 911 (شماره خدمات اورژانس و پلیس) به اوپراتور گفت از فلوید خواسته سیگارها را پس بدهد اما او قصد این کار را ندارد.

طبق این مدارک، کارمند فروشگاه به اپراتور گفت به نظر می آید فلوید مست است و روی خودش کنترل ندارد.

کمی بعد از این تماس، حدود ساعت 20:08 دقیقه ، دو مامور پلیس از راه رسیدند. آقای فلوید و دو نفر دیگر در همان حوالی در یک ماشین نشسته بودند.

یکی از این دو مامور به اسم توماس لین به ماشین نزدیک شد، اسلحه اش را بیرون آورد و به آقای فلوید دستور داد دست هایش را به او نشان دهد. در روایتی که دادستانی از این حادثه ارائه داده ، گفته نشده چرا آقای لین فکر نموده باید از اسلحه استفاده کند.

دادستانی گفته است: لین، فلوید را با دست گرفت و از ماشین بیرون کشید. فلوید هم با جدیت جلوی دستبند زدن پلیس مقاومت کرد.

با این حال وقتی دستبند به دست های فلوید بسته شد، آرام گرفت و در همین حین آقای لین برایش شرح داد به اتهام استفاده از پول جعلی بازداشت می گردد.

اما وقتی ماموران سعی کردند فلوید را داخل ماشین پلیس بنشانند، بین آن ها دعوایی سرگرفت.

بنا بر گزارش منتشر شده توسط دادستانی، حدود ساعت 20:14 آقای فلوید که در برابر پلیس مقاومت می کرد روی زمین افتاد و به ماموران گفت از فضاهای تنگ و بسته وحشت دارد.

در این لحظه درک شووین هم سر صحنه رسید و هر دو مامور سعی کردند فلوید را در ماشین پلیس بنشانند.

طبق این گزارش، در همین حین در ساعت 20:19 شووین، جورج فلوید را از جایگاه کنار راننده بیرون کشید و روی زمین دراز کرد.

فلوید در حالی که صورتش رو به زمین بود و همچنان دستبند به دستانش داشت، نقش بر زمین شد.

شاهدان ماجرا از همین لحظه آغاز به فیلمبرداری از فلوید که پریشان به نظر می رسید، کردند.

این لحظات که در چندین تلفن همراه ثبت و در شبکه های اجتماعی به شکلی گسترده منتشر شد، ظاهرا آخرین دقایق زندگی جورج فلوید را به تصویر می کشد.

چند مامور پلیس آقای فلوید را گرفته بودند و در همین حال درک شووین زانوی چپ خود را بین سر و گردن او فشار می داد.

فلوید پشت سر هم می گفت: نمی توانم نفس بکشم. او مادرش را صدا می زد و التماس می کرد: خواهش می کنم، خواهش می کنم، خواهش می کنم.

طبق گزارش دادستانی، آقای شووین زانوی خود را به مدت 8 دقیقه و 46 ثانیه روی گردن فلوید فشار داده است. اما حدودا از دقیقه ششم، فلوید دیگر واکنشی نشان نمی دهد. فیلم های ویدیویی مربوط به این حادثه نشان می دهند در این لحظه دیگر صدایی از فلوید شنیده نمی گردد. همین موقع بود که شاهدان از ماموران پلیس خواستند نبضش را بگیرند.

یکی از ماموران به اسم جی ای کیونگ، مچ دست راست فلوید را گرفت اما نتوانست نبضش را پیدا کند. این در حالی است که بقیه پلیس ها بی حرکت ایستاده بودند.

در ساعت 20:27، درک شووین زانویش را از گردن فلوید برداشت اما او هیچ حرکتی نمی کرد. پس از آن فلوید با آمبولانس به مرکز پزشکی هنپین منتقل شد.

یک ساعت بعد اعلام کردند او جان خود را از دست داده است.

فلوید شب پیش از مرگش با یکی از دوستان نزدیک خود به اسم کریستوفر هریس صحبت نموده بود. هریس به او توصیه نموده بود با یک مرکز کاریابی موقت تماس بگیرد.

به گفته او، جعل کاری نبود که با شخصیت فلوید هماهنگی داشته باشد.

هریس گفت: نحوه مرگ او بی معنی بود. او برای زندگی ماندن التماس کرد. وقتی همه تلاشت را برای ایمان داشتن به سیستمی که می دانی برایت طراحی نشده، می کنی، وقتی به طور مداوم از راه های قانونی به دنبال عدالت هستی و به آن نمی رسی، آنوقت به اجرای قانون به سبک خودت روی می آوری.، بی بی سی

منبع: ایران آنلاین

به "در 30 دقیقه پایانی زندگی جورج فلوید چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در 30 دقیقه پایانی زندگی جورج فلوید چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید