جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان نقش ویژه ای در ارتقای جوامع محلی دارد

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان عصر امروز سه شنبه 21 آبان با برگزاری مراسم ویژه ای در گرگان افتتاح شد.

جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان نقش ویژه ای در ارتقای جوامع محلی دارد

به گزارش وبلاگ آقای رضایی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، سیزدهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین شامگاه سه شنبه 21 آبان ماه 1398 با حضور هادی حق شناس استاندار گلستان، پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی، سفرا، کارداران و رایزنان فرهنگی، ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و حضور مردم فرهنگ دوست شروع شد.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در این مراسم گفت: خدا را شکر می کنم در هفته وحدت میهمان چنین مراسم باشکوهی هستم.

او افزود: استان گلستان با جاذبه های طبیعی بی نظیر و منحصربه فرد، سه ثبت دنیای و صنایع دستی غنی که دارد به عنوان استانی استراتژیک از منظرهای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شده است.

محمودیان توضیح داد: برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند ابزاری برای نمایش توانمندی های بی بدیل گلستان در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد.

او گفت: جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان با نمایش صنایع دستی، سوغات و موسیقی اقوام مختلف، نقش ویژه ای برای ارتقای جوامع محلی و اقتصاد خلاق دارد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور بیان نمود: ایران سومین کشور دنیا از نظر تنوع فراوری صنایع دستی و هنرهای سنتی شناخته شده و با ثبت هشت شهر و دو روستای دنیای به عنوان نخستین کشور از نظر ثبت دنیای روستاها و شهرها مطرح است.

او با اشاره به این که در استان گلستان 35هزار هنرمند و صنعتگر صنایع دستی و هنرهای سنتی در 100 رشته فعالیت می نمایند، اظهار کرد: در سال گذشته 3160 شغل در حوزه صنایع دستی در این استان ایجاد شده است.

محمودیان فزود: از سفرا و رایزنان فرهنگی و مالی حاضر در این جشنواره دعوت می کنم از صنایع دستی غنی استان گلستان بازدید نمایند و آن را به عنوان یادگار برای ترویج این هنر اصیل ایرانی با خود به ارمغان ببرند.

او با اشاره به این که برگزاری چنین جشنواره هایی با حضور 29 استان و بخش های متنوعی که دارد، کار دشواری است، توضیح داد: از مدیرکل توانمند میراث فرهنگی استان گلستان و مجموعه همکاران ایشان برای برگزاری این جشنواره فاخر سپاس گزاری می کنم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: از دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای حمایت و نظارت از برگزاری چنین رویدادی تشکر می کنم.

او اظهار امیدواری کرد جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام استان گلستان در سال های آینده به شکل گسترده تری در سطح بین المللی برگزار گردد.

گلستان، میزبان شایسته ای برای گردشگران خارجی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان نیز در این آیین ضمن خیرمقدم به علاقه مندان و سفرا و رایزنان فرهنگی و مالی کشورهای مختلف گفت: نگارستان ایران، سرزمین آبشارها، پایتخت اکوتوریسم ایران و رنگین کمان اقوام، عناوینی است که استان گلستان را با آن معرفی می نمایند.

او افزود: گلستان با داشتن این ظرفیت های ویژه، خود را به عنوان مقصد گردشگری در کشور معرفی نموده و حرف های زیادی در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارد.

رئیس ستاد برگزاری سیزدهمین جشنواره فرهنگ اقوام گلستان اعلام کرد: از سفرا، کارداران و رایزنان فرهنگی و مالی حاضر در این مراسم انتظار داریم در بازگشت به کشورهای خود مبلغ فرهنگ، آداب و رسوم، جاذبه های طبیعی و تاریخی این استان باشند تا شاهد افزایش ورود گردشگران به استان گلستان باشیم.

او توضیح داد: استان گلستان در چند سال اخیر با ایجاد زیرساخت های گردشگری نشان داده که می تواند میزبان شایسته ای برای گردشگران خارجی باشد.

کریمی اظهار امیدواری کرد: با معرفی گلستان توسط سفرا در دوره های بعدی این جشنواره بتوانیم اثرات حضور این عزیزان را لمس کنیم.

سیزدهمین جشنواره فرهنگ اقوام به مدت هشت روز از 21 لغایت 24آبان ماه در شهر گرگان و از 26 تا 29 آذر ماه در شهر گنبدکاووس برگزار خواهد شد.

منبع: میراث آریا

به "جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان نقش ویژه ای در ارتقای جوامع محلی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گلستان نقش ویژه ای در ارتقای جوامع محلی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید