بهای تمام شده تولیدات در ایران 2.5 برابر میانگین جهانی است

به گزارش وبلاگ آقای رضایی، خبرنگاران: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین گفت: یکی از دلایل عقب ماندگی مالی در ایران بالا بودن بهای تمام شده است به نحوی که در صنایع پتروشیمی 2.5 برابر تایلند است.

بهای تمام شده تولیدات در ایران 2.5 برابر میانگین جهانی است

مسعود بابایی در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ آقای رضایی در قزوین، اظهار کرد: کشور ما در شرتایطی به سر می برد که رکود و تورم را باهم تجربه می نماید، اگر بخواهند حجم پول را افزایش دهند شرایط تورمی تشدید می گردد، اگر بخواهند نقدینگی را کاهش دهند شرایط رکود را رقم می زنند.

وی اضافه نمود: در شرایط رکود تورمی که اکنون گریبانگیر کشور ما است، تنها راه تکیه بر فراوری داخلی، ایجاد اشتغال و تقویت واحد های صنعتی است و علاوه بر آن در سیستم بانکی کشور باید نقدینگی را کاهش ولی سرعت گردش پول را افزایش دهیم، اگر گردش نقدینگی کم گردد بانک ها مجبور می شوند تسهیلات با سود بالا ارائه نمایند که آن هم سبب افزایش بهای تمام شده می گردد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین دستمزد را یکی از عوامل افزایش بهای تمام شده برشمرد و مطرح کرد: در شرایط فعلی اگر بخواهیم مزد را افزایش دهیم منجر به افزایش شدید قیمت ها می گردد، بنابراین باید بتوانیم قیمت ها را کنترل نموده و از این طریق بتوانیم ثبات مالی را برای کشور فراهم کنیم.

وی از تورم به عنوان یکی از مشکلاتی که ذاتا ریشه پولی دارد یاد نموده و اضافه نمود: تورم یک ریشه ذاتا پولی و ارتباط مستقیم با حجم نقدینگی دارد، از طرفی هم سرعت گردش نقدینگی سبب تزریق پیاپی پول به اقتصاد و چرخه بانکی می گردد و شرایط تورمی را تا حدودی کنترل می نماید.

بابایی اعلام کرد: در کشور های توسعه یافته به ازای هر 1000 میلیارد تومان 3 شعبه بانکی وجود دارد این در حالی است که در ایران به ازای آن همین مبلغ 50 شعبه بانکی ایجاد می گردد که سبب شکل گیری مسائل مرتبط با افزونه خواهی و رانت خواری می گردد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ولی وقتی به صورت هدفمند حرکت کنیم راه برای فراوری و حرکت چرخ اقتصاد هموار می گردد، امیدواریم دولت هم با کاهش حجم نقدینگی و افزایش سرعت گردش پول شرایط خروج از رکود تورمی را فراهم نموده و ما هم به جمع کشورهای فراوری محور بپیوندیم.

ب

منبع: تسنیم

به "بهای تمام شده تولیدات در ایران 2.5 برابر میانگین جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهای تمام شده تولیدات در ایران 2.5 برابر میانگین جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید